Naukowcy o niematerialnych pamiątkach historii
Literatura jest subtelnym sposobem upamiętnienia historii – twierdzą literaturoznawcy.
Utwory literackie są przeciwwagą do materialnych pamiątek z przeszłości, które niszczeją. Pod hasłem „Regionalizm literacki wobec historii i pamięci” w Olsztynie rozpoczęła się konferencja naukowa.
– Naukowcy zastanawiają się nad rolą pisarza w literaturze regionalnej – mówi profesor Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Ich rola jest ogromna, bo mówią nam skąd przychodzimy, jak żyjemy i dokąd zmierzamy. Trudno byłoby żyć bez świadomości, czym jest region – dodaje naukowiec.
W dzisiejszych badaniach nad literaturą pojawia się hasło „nowy regionalizm”. Profesor Zbigniew Chojnowski podkreśla, że nie ma on nic wspólnego z potocznym regionalizmem, który kojarzy się z ludowością i kulturą wsi. – Jest to próba nowego widzenia regionu, widzenia antropologicznego i wieloaspektowego, ale nie mającego wiele wspólnego z konserwatyzmem kulturowym – dodaje.
W konferencji uczestniczy ponad 50 naukowców z Polski oraz Niemiec i Litwy. Sympozjum na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie potrwa do czwartku.
(apod/bsc)