Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naturalna żywność marką regionu

posiedzenie izby, fot. Agata Minkowska

Warmińsko-mazurscy przedsiębiorcy, restauratorzy i wytwórcy naturalnej żywności chcą zbudować wspólną markę. Pomaga im w tym zawiązana rok temu Regionalna Izba Żywności Naturalnej i Tradycyjnej.

Przez ten czas udało się m.in. zjednoczyć małych wytwórców. Pierwszy rok, to był rok nauki. Jak dotąd największym naszym osiągnięciem było podpisanie porozumienia z Warmińsko-Mazurską Izba Rolniczą – mówi prezes Izby Tadeusz Kawa:

00:00 / 00:00

Naturalna i tradycyjna żywność może być marką Warmii i Mazur. Dlatego małych przedsiębiorców wspiera Urząd Marszałkowski. Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób będziemy mogli nowe środki unijne w części przeznaczyć na wsparcie drobnych producentów – mówi wicemarszałek województwa Jarosław Słoma:

00:00 / 00:00

59 lokalnych produkujących żywności chciałoby sprzedawać swoje produkty także w miejscu ich wytworzenia. Jeśli w gminach lub w powiatach byłyby małe piekarnie czy masarnie, to powstające w nich produkty byłyby świeże i zmalałyby koszty dowozu towarów z innych części Warmii i Mazur. Dodatkowo odprowadzane przez producentów podatki zostałyby w gminie, a lokalni mieszkańcy mieliby zatrudnienie – przekonuje  Grzegorz Winiarek, właściciel zajazdu w Rozogach:

00:00 / 00:00

Małe, często rodzinne firmy, nie mają przebicia zarówno na regionalnym rynku, jaki i przy tworzeniu prawa. Zrzeszeni w Izbie mają większe szanse – uważa Igor Hutnikiewicz:

00:00 / 00:00

Regionalna Izba Żywności Naturalnej i Tradycyjnej ma wzmocnić pozycję warmińsko-mazurskich przedsiębiorców, restauratorów i wytwórców żywności naturalnej na polskim rynku. Zrzeszone w niej podmioty będą też występować wspólnie o środki unijne.

fot. Sławomir Ostrowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność
Wigilijny karp

Mieszkałam w wielu miastach od północy po południe Polski, ale nigdzie nie jadłam, ani nie widziałam, by ktoś tak przyrządzał karpia wigilijnego jak moja Babcia, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV