Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wigilijny karp

Mieszkałam w wielu miastach od północy po południe Polski, ale nigdzie nie jadłam, ani nie widziałam, by ktoś tak przyrządzał karpia wigilijnego jak moja Babcia, a potem Mama. Babcia pochodziła z Rożentala i w jej rodzinie taki karp podawany był na Wigilię od pokoleń. Teraz robi go moja Mama.

Przepis jest prosty, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach:

Kupujemy karpa do 2 kilogramów (najlepiej prosto ze stawu). Patroszymy i ściągamy z niego skórę, co jest bardzo trudne ale konieczne. Niewprawionym potrzebna jest do tego druga osoba. Obcinamy rybie głowę, płetwy i ogon, nacinamy po bokach skórę i od ogona ciągniemy ją przez ściereczkę (bo skóra jest śliska), drugą ręką przytrzymując mięso, by się nie porwało. Kroimy na dzwonka, a te jeszcze na pół. Zalewamy rybę mlekiem i zostawiamy na całą noc.

Na drugi dzień przygotowujemy wywar z włoszczyzny. Dodajemy do smaku: wegetę, sól, pieprz, listek laurowy, parę kulek angielskiego ziela oraz cukier. Wywar ma być wyraźnie słodko-słony. Osobno gotujemy 6 jajek na twardo. Gdy wywar się podgotuje wkładamy opłukaną pod zimną wodą rybę i gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Z wywaru wyjmujemy 2 – 3 marchewki i kroimy w kostkę. Obieramy wszystkie jajka i również kroimy w kostkę. Siekamy pęczek pietruszki. Na patelni rumienimy pół kostki masła. Gorącą rybkę wykładamy z wywaru na półmisek, obficie posypujemy marchewką, jajkiem i polewamy dokładnie wszystko zrumienionym masełkiem. Na koniec posypujemy pietruszką. Potrawa wygląda znakomicie, a jeszcze lepiej smakuje.

Składniki:

karp (2 kliogramy)

1 l mleka

włoszczyzna

6 jajek

natka pietruszki

pół kostki masła

Przyprawy:

wegeta

sól

pieprz

cukier

listek laurowy

ziele angielskie

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV