Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach
Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w warmińsko-mazurskich lasach. Podobnie jest w całym kraju.
Obowiązuje kategoryczny zakaz odpalania ognia, dotyczy to zarówna palenia ognisk i grillów, jak również palenia papierosów i zostawiania na ściółce szklanych butelek.
Chodzi o teren lasów, ale także obszar do 100 metrów od ściany drzew. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z olsztyńskiej straży pożarnej.
Ogień w takich warunkach rozprzestrzenia się bardzo szybki i niszczy wszystko co napotka na drodze – drzewa, krzewy, ściółkę i zwierzynę. Za używanie ognia w lesie można trafić do aresztu lub dostać 500 złotych mandatu. Kara może być jednak wyższa, jeśli przeciwko osobie, której uda się udowodnić spowodowanie pożaru, w procesie cywilnym zostanie skierowana sprawa do sądu. Wtedy trzeba liczyć się także z wysokim odszkodowaniem na rzecz konkretnego nadleśnictwa.
Leśnicy nie zabronili jeszcze wstępu do lasu. Taki zakaz jest wprowadzany kiedy przez kolejne 5 dni wilgotność ściółki leśnej jest mniejsza niż 10 proc. Pomiary robi się codziennie o godz. 9.00 rano. W warmińsko-mazurskich lasach dziś o tej porze mierzona wilgotność średnio wynosiła od 14 do 20 procent.
Od początku roku w lasach prywatnych i państwowych w całym kraju wybuchło około 3400 pożarów, najwięcej w woj. mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim. Na Warmii i Mazurach było ich prawie 20. (grab/łw)