Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Największa niemiecka telewizja publiczna musi przeprosić za fałszywe sformułowanie „polskie obozy zagłady”

Niemiecki wymiar sprawiedliwości zdecydował, że przez 30 dni przeprosiny mają być umieszczone na głównej stronie portalu publicznej telewizji ZDF.

To precedensowy wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji w sprawie Karola Tendery. Pełnomocnikiem byłego więźnia obozu w Auschwitz jest mecenas Lech Obara, przewodniczący stowarzyszenia Patria Nostra i radca prawny z Olsztyna.

– Po roku batalii udało nam się osiągnąć sukces – przyznał w rozmowie z Radiem Olsztyn mecenas Lech Obara, przewodniczący stowarzyszenia Patria Nostra i radca prawny z Olsztyna.

Uświadomiło to dziennikarzom a zwłaszcza wydawcom mediów niemieckich, że określenie „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” mogą się spotkać z odpowiedzialnością prawną. Dzisiaj jest to odpowiedzialność prawna ograniczająca się do tekstu sprostowań, ale w kolejnych pozwach chcemy zakazania w przyszłości, pod groźbą grzywny, powtarzania się w mediach tego rodzaju obraźliwych dla nas określeń.

00:00 / 00:00

Mecenas Lech Obara podkreśla jak ogromne znaczenie ma decyzja niemieckiego sądu.

To kolejny kamyczek do doktryny jak walczyć z tym małym kłamstwem oświęcimskim i obraźliwymi określeniami bezczeszczącymi pamięć ofiar obozów zagłady.

Mecenas Lech Obara podkreślił, że dzięki temu wyrokowi może optymistycznie spojrzeć na rozstrzygnięcia kolejnych pozwów, jakie jego kancelaria skierowała w sprawie bawarskich mediów. Tym razem pozwanymi są „Mittelbayerische Zeitung” oraz niemieckie radio B5.

Według statystyk stowarzyszenia Patria Nostra czołowe niemieckie media przez ostatnie 2,5 roku 51 razy użyły określenia „polskie obozy zagłady”. W tym samym czasie na świecie zrobiono to 605 razy, najczęściej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Mecenas Lech Obara

 

Redakcja: BSChromy za K.Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obara, auschwitz, Patria Nostra, obozy zagłady, obozy śmierci, ZDF
„Będziemy walczyć z tzw. miękkim kłamstwem oświęcimskim”. Mecenas Lech Obara gościem Porannych Pytań

O kolejnych pozwach  wobec niemieckich mediów używających określeń "polskie obozy zagłady" oraz reparacjach wojennych - mówił w Porannych Pytaniach przewodniczący stowarzyszenia mecenas Lech Obara Reparacje wojenne...

Zamknij
RadioOlsztynTV