Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Malując twarze poległych przywrócił pamięć o nich. Wyjątkowa wystawa w Olsztynie

Fot. D. Grzymska

„Ofiary wojny” – to tytuł wystawy obrazów Artura Sobieszka. Artysta malarz przedstawił portrety polskich ofiar II wojny światowej. Zilustrował twarze pomordowanych w obozach zagłady, ofiar pracy przymusowej, zesłańców syberyjskich oraz ofiar zbrodni katyńskiej. 

Portrety powstały na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii. Prace są manifestem przeciwko wojnie, bestialstwu i cierpieniu. Portrety ofiar mają też być lustrzanym odbiciem aktualnych wydarzeń.

Portrety wybierałem bardzo intuicyjnie i emocjonalnie. W momencie, kiedy zacząłem przeglądać archiwa i strony różnych muzeów – między innymi Muzeum Katyńskie i Muzeum Auschwitz-Birkenau – wybierałem osoby, które na mnie działały i miałem wrażenie, że chcą być namalowane. Zachowałem się jak medium w sztuce. Tak to się odbywało. Jest to projekt bardzo osobisty i spod serca. Przeżywałem ich smutek i wyobrażałem sobie co mogli czuć (…)

– powiedział Artur Sobieszek.

Muzyka – zwłaszcza kompozycja Stabat Mater Romana Padlewskiego – nadała projektowi głębi, zbliżając artystę do wojennych wydarzeń i skłaniających widza do refleksji.

Wystawa prezentowana jest w Domu Polskim w Instytucie Północnym w Olsztynie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w malarstwo, wojna, wystawa, Katyń, Zbrodnia Katyńska, portrety, obozy zagłady, praca przymusowa, Zesłańcy Syberyjscy, obrazy, Dom Polski, Artur Sobieszek, ofiary wojny
Subtelne „Pejzaże ciała” Jackiewicza w Starej Kotłowni

W Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia w Olsztynie można oglądać prace wybitnego malarza prof. Władysława Jackiewicza. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy urodzin artysty, ale także 25-lecia...

Zamknij
RadioOlsztynTV