Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nad hodowcami z Lubawy wisi wizja bankructwa

Lekarze weterynarii apelują, aby hodowcy trzody chlewnej z Warmii i Mazur nie dopuścili do pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w ich gospodarstwach. Fot. na licencji CC0

Ceny za kilogram żywca są niskie, rolnicy przyznają, że hodowla świń przestaje im się opłacać.

Producenci trzody chlewnej z okolic Lubawy obawiają się bankructwa. Ceny za kilogram żywca są niskie, rolnicy przyznają, że hodowla świń przestaje im się opłacać. Wielu myśli o zamknięciu produkcji – mówi Zygmunt Surdykowski prezes lubawskiej spółdzielni producentów trzody Lub-Tucz i dodaje, że może to grozić nagłym wzrostem bezrobocia w gminie, w której co drugie gospodarstwo jest nastawione na produkcję tuczników.

00:00 / 00:00

Kłopoty producentów trzody zaczęły się po wykryciu u dwóch dzików na Podlasiu wirusa afrykańskiego pomoru świń. To oraz rosyjskie embargo na wwóz wieprzowiny spowodowały spadek cen i i obostrzenia weterynaryjne.

Teraz hodowcy ze strefy buforowej otrzymali rekompensaty, ale przecież stracili producenci w całym kraju – mówi Zygmunt Surdykowski i dodaje, że sytuację wykorzystują zakłady przetwórcze, które nie obniżyły cen wyrobów z wieprzowiny, a hodowcom płacą mniej, zatem mają duże zyski.

00:00 / 00:00

Za kilogram żywca wieprzowego wyższych klas hodowcy otrzymują około 6 złotych, zamiast powyżej 7 zł. Oczekują oni reakcji ministra rolnictwa i zapowiadają, że po wykonaniu niezbędnych wiosną prac w gospodarstwach będą się ponownie domagali rekompensat za poniesione straty. (kwiat/bsc)

Więcej w trzoda chlewna
Hodowcy liczą straty, a Rosjanie kupują wieprzowinę

Zmniejszenie strefy buforowej, rekompensaty dla rolników i konkretna pomoc ze strony ministerstwa - tego domagają się hodowcy trzody chlewnej, którzy od tygodni liczą straty z powodu...

Zamknij
RadioOlsztynTV