Aktualności, Ostróda
Na Warmię i Mazury przyjechało ponad stu nauczycieli z całego świata. W Ostródzie trwa Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych
Nauczyciele języka polskiego z całego świata, już po raz siódmy, spotkali się w Ostródzie na Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych.
Na Mazury przyjechało ponad stu pedagogów. Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych odbywa się pod hasłem Wschód Zachód – Łżczy nas Polska. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Polska, którego prezesem jest Dariusz Bonisławski.
Trzydniowe spotkanie otworzyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która podkreśliła rolę szkoły w podtrzymywaniu wartości i kultury polskiej. Jej zdaniem nauczyciele polonijni to wyjątkowi ludzie, którzy oprócz nauczania języka polskiego i przekazywania wiedzy o polskiej historii i kulturze, pomagają także Polonii w innych podstawowych życiowych kwestiach. Minister poinformowała o aktywnym uczestnictwie resortu edukacji w rozwijaniu szkół polonijnych.
Polski rząd chce pomagać także nauczycielom polonijnym. Minister Anna Zalewska poinformowała, że gotowy jest projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma ułatwić ścieżkę zawodową.
Do Ostródy przyjechały między innymi nauczycielki języka polskiego ze szkół w Irlandii Północnej. Marlena Sekuła, która pracuje w Belfaście jest przekonana, że nauka naszego języka służy nie tylko tym, którzy zamierzają wrócić do kraju nad Wisłą.
– Nauczyciele polonijni pełnią wielką rolę w edukacji – podkreślał podczas spotkania z pedagogami wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Zdaniem Liliany Madelskiej – językoznawcy z Uniwersytetu w Wiedniu – różnice w nauczaniu ojczystego języka w Polsce i za granicą są ogromne.
W Polsce nauczyciel pracuje głównie z tekstami literackimi i wie, jakich błędów można się spodziewać. Natomiast za granicą wszystko może być nie tak: fonetyka, morfologia, fonologia, leksyka, składnia.
Prezes polskich szkół w Irlandii Północnej oraz współorganizator zjazdu w Ostródzie Agnieszka Zając podkreśla, że nauczyciele nie pracują tylko na terenie szkół.
Do niedzieli uczestnicy Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych mogą doskonalić swoje umiejętności i naładować akumulatory przed kolejny rokiem szkolnym.
(PSwiniarski/BSChromy)