Joanna Wilengowska nominowana do Paszportów „Polityki”
Joanna Wilengowska nominowana do Paszportów „Polityki”. Kapituła wyróżniła ją za książkę „Król Warmii i Saturna”.
Joanna Wilengowska jest absolwentką filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Urodziła się i mieszka w Olsztynie. Pracuje w TVP Olsztyn. Współtworzyła pismo literackie „Portret”. Współpracuje z instytucjami kultury Warmii i Mazur oraz organizacjami pozarządowymi,
Nominowana powieść „Król Warmii i Saturna” to rodzinna historia o ojcu i córce, o Warmii, królestwie kształtem przypominającym „obuch tomahawka tnącego ostrzem mapę od Zalewu Wiślanego w dół”. Córka jest jedną ze 148 Warmjoków i Warmjoczek, którzy w spisie powszechnym zadeklarowali narodowość warmińską.
Pisałam ją jako książkę osobistą. Chciałam spisać przede wszystkim wspomnienia mojego ojca, w którego umyśle została zakodowana dawna Warmia – Warmia, którą on widział, której doświadczył, ale też Warmia, którą mu opowiedziano, bo był wychowany przez swoich dziadków, a więc jest to pamięć sięgająca jeszcze czasów, kiedy Warmia była częścią Prus Wschodnich. Wydawało mi się to bezcenne. Są tutaj różne historyjki poboczne, są nasze dialogi i tak powstała ta książeczka, która jest dla mnie ważną
– powiedziała Joanna Wilengowska.
Do Paszportów „Polityki” nominowanych zostało 21 twórców w siedmiu kategoriach. Nazwiska laureatów poznamy podczas uroczystej gali 14 stycznia. Nagrody przyznawane są od 1993 r. młodym twórcom za wybitne osiągnięcia artystyczne – obecnie w siedmiu dziedzinach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa. Przyznawany jest również tytuł Kreatora Kultury.
W kategorii książkowej nominowano także debiut powieściowy Marty Hermanowicz zatytułowany „Koniec” oraz debiut Jula Łyskawy „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”.
W kategorii film nominowano aktorkę Sandrę Drzymalską znaną m.in. z filmu „Biała Odwaga”, czy „Simona Kossak”, scenarzystę seriali komediowych, takich jak „1670” oraz „The Office PL” Jakuba Rużyłło oraz reżyserkę m.in. filmu „Rzeczy niezbędne” i serialu „Absolutni debiutanci” Kamilę Taraburę.
Szansę na nagrodę w kategorii scena (dawniej teatr) mają teatralny duet Gruba (Patrycja Kowańska) i Głupia (Dominika Knapik), które na scenie budują zaskakujące choreografie, podkreślając i kwestionując jednocześnie znaczenie płci w teatrze. Wśród nominowanych znalazł się tancerz i choreograf Wojciech Grudziński, który inspiruje się osobistymi doświadczeniami, a także biografiami baletmistrzów. Nominację otrzymała również przedstawicielka młodego pokolenia rodzimej reżyserii Katarzyna Minkowska.
Na Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne szansę dostali: artystka i aktywistka Monika Drożyńska, artysta i performer Daniel Kotowski, który jest również pierwszym niesłyszącym twórcą nominowanym w historii przyznawania nagrody oraz artystka Ala Savashevich.
W kategorii muzyka poważna nominowano sopranistkę Gabrielę Legun, pianistę Macieja Skrzeczkowskiego oraz , wiolonczelistę Antoniego Wronę.
O Paszport „Polityki” w kategorii muzyka popularna walczą: wokalistka Daria ze Śląska, piosenkarka i pianistka Kasia Lins oraz saksofonista i kompozytor jazzowy Kuba Więcek.
Nominowani w kategorii kultura cyfrowa to producent gier komputerowych Critical Hit Games, największy na świecie proukraiński ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization) oraz Jacek Nagłowski, producent i reżyser oraz badacz i twórca w dziedzinie nowych mediów, który wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne.
Kolejny raz wręczona zostanie nagroda specjalna Kreatora Kultury, której partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Werdykt redakcyjnej kapituły oraz czytelników ogłoszony zostanie podczas uroczystej gali 14 stycznia.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: K. Ośko za PAP, Polityka, R. Lesiński