Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na co dzień walczą z „zardzewiałą śmiercią”. „Praca sapera to ciągły stres, zawsze musimy być skupieni”

Pracują niemal codziennie. Ponad 300 wyjazdów, prawie 2 tysiące podjętych niewypałów, w tym ponad 60 min, setki granatów, pocisków, a nawet dwie bomby lotnicze. Saperzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej podsumowali swoją pracę w 2018 roku.

Mimo, że od ostatniej wojny minęło prawie 70 lat, to ziemia wciąż kryje groźne pamiątki z tamtych czasów, nie bez powodu nazywane ”zardzewiałą śmiercią”.

Wolne mieli czasem w święta i weekendy. Przejechali ponad 43 tysiące kilometrów. A ich obszar działania to tylko trzy powiaty w zachodnio-północnej części województwa: elbląski, braniewski i bartoszycki – wyjaśnia dowódca patroli rozminowania starszy chorąży Stanisław Śmigielski. Praca sapera to ciągły stres, związany z zagrożeniem, jakie niesie wydobywanie i unieszkodliwianie niewypałów. Zawsze jedziemy skupieni do swojej pracy, staramy się jak najlepiej ją wykonać – tłumaczy Cezary Kowalczyk, saper z 26-letnim stażem.

Saperzy zawsze są w swojej jednostce. Nie jeżdżą na poligony, bo swoje szkolenie praktyczne odbywają na co dzień. Braniewscy saperzy w tym roku świętować będą 25-lecie swojej Brygady  Kawalerii Pancernej. Dodajmy, tym roku też nie jest im lekko. Przez trzy pierwsze miesiące już przejechali 5 tysięcy kilometrów i unieszkodliwili ponad 50 niewypałów. Ale ich sezon, związany m.in. z pracami drogowymi czy budowlanymi, dopiero się zaczął.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Saperzy

Saperzy

Saperzy

Saperzy

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w saperzy, pociski, niewybuchy, podsumowanie, bomby, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, granaty, Cezary Kowalczyk
„To była spokojna zima”. Służby podsumowały ostatnie miesiące działań

Miniona zima była, poza nielicznymi wyjątkami, bardzo spokojna – uważają przedstawiciele służb, którzy spotkali się na podsumowaniu ostatnich miesięcy w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Najbardziej zapadła...

Zamknij
RadioOlsztynTV