Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Na budynku UWM powstał mural m.in. z Wisławą Szymborską i Immanuelem Kantem
Wizerunki Wisławy Szymborskiej pozującej z telefonem i Immanuela Kanta trzymającego w rękach reklamówkę znalazły się na budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mural wykonał zespół pod kierunkiem artysty rzeźbiarza Dawida Gołębiowskiego.
Wydział Humanistyczny coraz częściej gości sztukę w swych przestrzeniach. Najpierw obrazy zaczęto eksponować wewnątrz budynku, a teraz dzieło artystów można podziwiać także na zewnątrz. Na jednej ze ścian pojawił się mural, którego pomysł przedstawiły władze dziekańskie wydziału. Chodziło o to, by uhonorować osoby ważne dla humanistów.
Uznaliśmy, że w naszym otoczeniu nie może zabraknąć Witolda Gombrowicza, jednego z największych wolnomyślicieli XX wieku, wybitnej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której poezja tłumaczona jest na kilkadziesiąt języków, oraz warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej – w tym roku obchodzimy 120. rocznicę jej urodzin i 40. rocznicę śmierci
– przekazała dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM i prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego.
O tym, kto jeszcze powinien zostać uhonorowany w ten sposób, zdecydowała społeczność Wydziału Humanistycznego. Do wyboru byli Bolesław Chrobry, Immanuel Kant, Johann Gottfried Herder, Virginia Woolf i Maria Konopnicka. W głosowaniu, które odbyło się na Facebooku, zwyciężyły kandydatury Kanta i Woolf. Związany z Królewcem niemiecki filozof został uhonorowany w 300. rocznicę swojej śmierci, a angielska pisarka i feministka – 95 lat po wydaniu jednego z najważniejszych swoich tekstów, czyli „Własnego pokoju”.
Mural wykonał zespół pod kierunkiem Dawida Gołębiowskiego, artysty rzeźbiarza, który pracuje także jako pedagog w olsztyńskim Pałacu Młodzieży. Dyplom na kierunku rzeźba uzyskał w 2004 r. w pracowni prof. Józefa Szczypki na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego artystyczne dokonania związane są z rzeźbą, rysunkiem i ceramiką.
Projektując mural, Gołębiowski zdecydował się na uwspółcześnienie wizerunku osób wybranych przez społeczność wydziału. Szymborska „pozuje” z telefonem, a Kant trzyma w rękach reklamówkę i papierową torbę, w której mogłoby się zmieścić np. jedzenie z fast-foodowej restauracji.
Tym samym lista uniwersyteckich murali powiększyła się. Tuż przed rozpoczęciem obchodów Roku Mikołaja Kopernika na domu studenckim nr 2 pojawiła się artystyczna wizja astronoma jako studenta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego („Gdyby Kopernik studiował dziś w Kortowie”). Kilka miesięcy później na akademiku nr 8 umieszczono mural („Kortowo – moje miejsce na ziemi”) nawiązujący do otoczenia, w którym społeczność uniwersytecka studiuje i pracuje. Autorką obu tych projektów jest Małgorzata Śpiewak.
Redakcja: M. Rutynowski za PAP