Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Myśli, że jest człowiekiem”. Smutny los żurawia, którego nie można wypuścić na wolność. Ptak trafił do azylu w Bukwałdzie

W Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie pod Olsztynem mieszka zdrowy, sprawny żuraw, którego nie można wypuścić na wolność, ponieważ został oswojony.

Żuraw, choć przebywa z innymi ptakami, tęskni za ludźmi.

Smutny los tego żurawia to modelowy przykład skrajnej ludzkiej głupoty. Gdyby tylko mógł, to przebywałby wciąż z ludźmi. On wdrukował sobie, że jest człowiekiem, bo od wyklucia otaczali go ludzie. Z tego powodu nie wykazuje zainteresowania ptakami, które mieszkają z nim w wolierze. On ciągle chce do ludzi

– powiedziała pracownica Ośrodka w Bukwałdzie Joanna Zawadzka, która na co dzień opiekuje się ptakiem.

Żuraw reaguje na jej nawoływania, zaczepia opiekunkę, domaga się od niej smakołyków. Uwielbia udka z kurczaka.

Żuraw, zdrowy i w doskonałej kondycji, trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie w ubiegłym roku. Gminnym samochodem przywieźli go pracownicy Urzędu Miasta w Bisztynku, gdzie ptak mieszkał.

Musieliśmy go odstawić do Ośrodka, bo stwarzał zagrożenie. Uwielbiał spacerować po ulicach, przystawał na środku drogi czy skrzyżowania, podchodził do aut i je dziobał. Zaczynał robić szkody i jego zachowanie nie było bezpieczne, dlatego strażacy pomogli nam go odłowić, a my odwieźliśmy go do Bukwałdu. Jego właścicielka powiedziała, że możemy z nim robić, co chcemy

– powiedział Piotr Kulczycki, który w Urzędzie Miasta w Bisztynku  zajmuje się sprawami ochrony środowiska.

Młody żuraw mieszkał w prywatnym gospodarstwie w Bisztynku. Jego właścicielka twierdziła, że podczas spaceru znalazła na łące jajo, które przyniosła do domu i podłożyła pod kwokę. Kura wysiedziała jajo, z którego wylągł się żuraw. Właścicielka – gdy ptak był pisklęciem – osobiście go karmiła, doglądała, traktowała jak maskotkę. Gdy ptak podrósł i zaczął urządzać rajdy po okolicy kobieta powierzyła jego los urzędnikom miejskim twierdząc, że sama nie jest w stanie zapanować nad żurawiem.

Po pierwsze trudno uwierzyć w znalezienie jaja na środku łąki. Raczej na pewno ta pani wyjęła je z gniazda, bo żurawie zakładają gniazda na ziemi. Po wtóre nie trzeba było żurawia oswajać tylko powierzyć fachowcom, którzy spróbowaliby zwrócić go naturze

– powiedziała Zawadzka i zaapelowała, by podczas spacerów po łąkach i lasach w żadnym wypadku nie zabierać jaj, czy małych zwierząt pod pozorem troski o ich los.

Takie działania skazują często dzikie zwierzęta czy ptaki na życie w niewoli, jak to jest z naszym żurawiem

– dodał Zawadzka.

Wychowywany wśród ludzi żuraw jest w świetnej kondycji ale nie można wypuścić go na wolność, bo znów – prędzej czy później – wróciłby do ludzi.

On ma już wypracowane zachowania, wie, że karmią go ludzie, uwielbia samochody. Prędzej czy później jego spotkanie z autem zakończyłoby się tragicznie dla ptaka lub ludzi. Dlatego żuraw resztę swoich dni spędzi w wolierze. Aby żuraw nie wyfrunął z woliery opiekunowie podcinają mu lotki w skrzydłach.

Żurawie są ptakami objętymi ochroną. Są ubarwione na szaro, na czubku głowy mają nieopierzoną ciemnoczerwoną plamę. Żurawie z powodu swojego piękna i dostojeństwa są obecne w kulturze wielu krajów Europy i Azji. Ich wizerunek umieszczano w herbach, mają swoje miejsce w literaturze i wierzeniach.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie jest największym tego typu obiektem w województwie warmińsko-mazurskim. Rocznie przyjmuje około tysiąca ptaków, które uległy wypadkom lub z różnych przyczyn nie mogą być na wolności. Większość ptaków w Ośrodku jest mięsożernych. Miesięcznie ptaki zjadają 1,5 tony karmy oraz 10 litrów owadów. Celem Ośrodka jest zwracanie wyleczonych ptaków naturze. Te, które z różnych powodów nie mogą być wypuszczone na wolność trafiają do ptasiego azylu.

 

Autor: PAP/J.Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ptak, Bukwałd, żurawie
Uwaga na ptaki przy docieplaniu budynków. „Dostajemy informacje o ptakach zamurowanych w szczelinach”

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie co roku wpływa przynajmniej kilka sygnałów o ptakach zamurowywanych podczas prac termomodernizacyjnych. RDOŚ w Olsztynie zorganizowała kolejne już szkolenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV