MON ma programy dla szkół. „Wybór klasy wojskowej gwarantuje zatrudnienie”
Oddziały Przygotowania Wojskowego, CYBER.MIL z klasą i Branżowe Oddziały Wojskowe – to projekty edukacyjne MON realizowane na Warmii i Mazurach. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zorganizowano na ten temat forum.
To okazja do wymiany doświadczeń szkół, które już uczestniczą w programach i tych, które chcą do nich dołączyć. Największym zainteresowaniem w regionie od lat cieszą się Ośrodki Przygotowania Wojskowego, których w 26 szkołach ponadpodstawowych działa już 35. Taki oddział jest m.in w Olecku. – Mamy dwie kwalifikacje: obsługa magazynów i obsługa transportu. Logistyka jest związana z wojskowością, stąd też połączenie z edukacją wojskową – powiedziała Katarzyna Paulakowska z tamtejszego Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych.
O podobne klasy chce zabiegać m.in. Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Jak przekazała nam wicestarosta Joanna Michalska-Reda, w przyszłym tygodniu będzie podjęta uchwała popierająca aplikacje do programu MON czterech szkół z powiatu. – To będzie Zespół Szkół w Olsztynku, Zespół Szkół w Biskupcu oraz dwa Zespoły Szkół w Dobrym Mieście – dodała. Ośrodki Przygotowania Wojskowego będą kształcić w nich od nowego roku szkolnego.
Płk Artur Lichończak, szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie przekonywał, że wybór klasy wojskowej i dalsze kształcenie w tym kierunku gwarantuje zatrudnienie. – Jednostki wojskowe dynamicznie się rozwijają. Będą potrzebowały żołnierzy: oficerów, podoficerów czy szeregowych – podkreślił.
W 2023 roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 6 tysięcy mieszkańców regionu – a blisko 3 tysiące do zawodowej. 161 osób rozpoczęło też studia na wojskowych uczelniach.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko