Młodzież poznaje historię Elbląga i rozwija swoje naukowe pasje
Rozwijają swoje pasje naukowe i artystyczne, a przy okazji poznają historię miasta. Pięćdziesięciu uzdolnionych uczniów z całej Polski przyjechało do Elbląga na dwutygodniowy obóz wakacyjny „Rzeczpospolita mniej znana”.
To część programu „Zdolni”, realizowanego przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. – Inicjatywa gromadzi ludzi z pasją, z zainteresowaniami, którzy są otwarci na poznawanie świata w różnych jego obszarach – mówi Maria Mach z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Mamy tutaj fizyków, biologów, humanistów, fizyków, plastyków i muzyków. Więc w tej bardzo różnorodnej grupie pracujemy nad naukowymi problemami, ale też staramy się odkrywać miejsce, w którym jesteśmy. To jest też taka próba uwrażliwienia młodych ludzi, żeby czytali przestrzeń wokół siebie
– dodała.
Przez cały czas pobytu w Elblągu uczestnicy biorą udział w Laboratorium Etnograficznym. W niewielkich grupach prowadzą badania terenowe na wybrany temat, związany z Elblągiem i jego mieszkańcami. Wydarzenie zorganizowane jest po raz 29., a po raz pierwszy w Elblągu. Młodzi stypendyści – muzycy wystąpią przed elbląską publicznością w niedzielę, podczas koncertu w ratuszu staromiejskim.
Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko