Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo dołoży 10 milinów na budowę nowego gmachu UWM. Mamy projekt budynku

Źródło: www.uw.edu.pl

Wydziały Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych doczekają się w końcu nowej siedziby. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji.  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołoży 10 milionów złotych

Jeszcze w 2016 roku budowa nowego gmachu stała pod wielkim znakiem zapytania. Wówczas Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślało, że nie przewidziało pieniędzy na budowę nowych obiektów. Wtedy UWM ubiegał się o 27 milionów złotych. Władze uczelni liczyły, że z problemem uporają się do marca br. Nie udało się. Dofinansowanie, jakie przyznano tym razem to 10 milionów złotych.

Budowa będzie prowadzona etapami. – Jest taka możliwość. Na tym terenie znajduje się jeszcze przecież stary budynek WPiA – mówił na konferencji prasowej Aleksander Socha, kanclerz UWM. – Zostanie on rozebrany po zakończeniu pierwszego etapu. Wówczas przejdą tam studenci Prawa i Administracji, a my przejdziemy do etapu drugiego – dodał Socha.

Nowy budynek będzie przypominał kształtem literę H  przymkniętą z jednej strony. Ma mieć od dwóch do czterech kondygnacji,  płaski dach i zmieści  kilkadziesiąt sal dydaktycznych oraz  dużą aulę. Elewacja budynku będzie wykonana z cegły.

– Teraz Wydziały Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych korzystają mniej więcej z 4 tys. m. kw. Nowy obiekt będzie miał ponad 6 tys. m. kw. Dlatego też dodatkowo, z al. Obrońców Tobruku, przeniesiemy tu studium języków obcych – powiedział prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Umowę na dofinansowanie z ramienia ministerstwa  podpisał podsekretarz stanu Sebastian Skuza. W jego ocenie inwestycja pokazuje, w którym kierunku reformowane jest szkolnictwo wyższe. – Ministerstwo jak najbardziej popiera rozwój uczelni regionalnych. Jesteśmy za zrównoważonym rozwojem – powiedział.

UWM planuje rozpocząć prace jeszcze w tym roku, a zakończyć za dwa lata. Stary budynek WPiA – tak zwany „inkubator” jest obiektem żartów wielu studentów. – Nazywamy go chlebakiem, jest tragiczny – powiedziała studentka IV roku prawa.

Autor: M.Lewiński

Źródło: www.uw.edu.pl

Źródło: www.uw.edu.pl

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Obecna siedziba Wydziału Prawa i Administracji UWM. Fot. M. Lewiński

Obecna siedziba Wydziału Prawa i Administracji UWM. Fot. M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, umowa, rozbudowa, Prawo i Administracja
Dzień otwartych drzwi na UWM. Uczelnia chce przyjąć nawet 8 tys. studentów

Od 6 do 8 tysięcy nowych studentów przyjmie na nowy rok akademicki Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Uczelnia zorganizowała dni otwartych drzwi, podczas których prezentowała wyjątkowo bogatą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV