Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Rafalska: on-line złożono już ponad 130 tys. wniosków na świadczenia 500 plus

Minister Elżbieta Rafalska, fot. Izabela Szpakowska

Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus na nowy okres zasiłkowy przebiega spokojnie – powiedziała w piątek w Olsztynie szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że najwięcej wniosków składanych jest drogą elektroniczną – od 1 sierpnia już ponad 130 tysięcy.

Nie mamy zgłoszeń o problemach na poziomie systemów wykorzystywanych w gminach. Wręcz przeciwnie, mamy informacje, że przyjmowanie wniosków przebiega bardzo spokojnie. Nie ma oblężenia ośrodków pomocy społecznej, czy punktów przyjmowania tych wniosków

– powiedziała.

Zwróciła uwagę, że w przeważającej części wnioski składane są drogą elektroniczną.

Stan na godz. 8.45, to jest suma końcowa wszystkich wniosków z bankowości, ZUS-u i Empatii, która wynosi 124 tys. 170 wniosków. Na pewno ta liczba przekroczyła już 130 tys.

W ocenie minister, spora część rodzin przebywa jeszcze na urlopach, więc większego natężenia składania wniosków można spodziewać się po 15 sierpnia. Jak zaznaczyła, już teraz można jednak powiedzieć, że gminy sprawnie i dobrze organizacyjnie przygotowały się do obsługi tego zadania.

Według wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego w czwartek „na koniec dnia” w tym regionie odnotowano 6 tys. 923 złożone wnioski, a blisko 62 proc. z nich złożono elektronicznie. Jego zdaniem, na Warmii i Mazurach nie ma problemów ze składaniem wniosków; gminy zwiększyły liczbę punktów ich przyjmowania lub wydłużyły czas pracy ośrodków pomocy społecznej. Tylko w Ornecie planowano początkowo przyjmowanie dokumentów dopiero po 15 sierpnia, ale gmina wycofała się z tego i przyjmuje wnioski na bieżąco.

Również od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. W tym dniu weszła w życie ustawa, która ujednoliciła okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz 500 plus.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Źródło: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w 500 plus
Zamieszanie z wnioskami o 500 plus w Ornecie

Urzędnicy poinformowali, że wnioski o świadczenie w nowym okresie rozliczeniowym zaczną przyjmować dopiero od połowy sierpnia – czyli z dwutygodniowym opóźnieniem. Teraz okazuje się, że można...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV