Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Mija 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak przez te lata zmieniło się województwo warmińsko-mazurskie?
W 2003 roku ponad 77 procent Polaków stwierdziło w referendum, że Polska powinna wstąpić do Unii Europejskiej. Z kolei wśród wyborców z województwa warmińsko-mazurskiego krzyżyk przy słowie „TAK” postawiło aż 82 procent osób.
Radnych sejmiku zapytaliśmy jak przez te lata zmieniło się województwo warmińsko-mazurskie.
Decyzja była o tyle ważna, że spowodowała diametralny wzrost rozwoju gospodarczego regionu. Akcesję pieniędzy szacuje się na poziomie około 30 miliardów złotych. Unia Europejska jest również gwarancją pokoju. O tym często nie mówimy. Od ponad 70 lat żyjemy w pokoju
– stwierdził marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Widzę plusy i to bardzo duże. Od tamtego czasu, w naszym regionie, nie było żadnej inwestycji centralnej. Wszystkie powstały przy wsparciu środków unijnym
– komentował Miron Sycz, wicemarszałek z ramienia Platformy Obywatelskiej.
W województwie warmińsko-mazurskim z dofinansowaniem unijnym powstały m.in. plaża miejska nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, hotel na Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim, ekomarina w Giżycku, zrewitalizowano również Kanał Elbląski.
Jesteśmy również regionem rolniczym. Rolnictwo też się rozwinęło. Widzimy to po dużych i mniejszych gospodarstwach, w których pracuje fantastyczny sprzęt.
– mówił wicemarszałek Marcin Kuchciński z Platformy Obywatelskiej.
Wioletta Śląska-Zyśk, radna PSL podkreślała z kolei o tak zwanych „działaniach miękkich”.
Na przykład osoby młode mogły skorzystać z ogromnego wsparcia jakim są dofinansowania do polepszania kwalifikacji zawodowych.
Niektórzy radni podkreślają jednak, że ze środków unijnych powstały inwestycje nie do końca trafione. Tak – na przykład o stadionie w Ostródzie – wyraża się Grzegorz Kierozalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Ten obiekt ma podgrzewaną murawę, która nigdy nie została włączona. Miasto dołożyło do niego prawie 20 milionów. To oczywiście środki z długu. To instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, a przede wszystkim drogi.
Inny radny PiS Marcin Kazimierczuk przekonuje, że plusy przeważają nad minusami.
Ze środków unijnych powstało wiele stacji uzdatniania wody, wodociągów, a wiele zakładów przetwórczych mogło zmodernizować swoje linie produkcyjne.
Niektórzy kontestują też powstanie takich inwestycji jak termy w Lidzbarku Warmińskim i lotnisko w Szymanach. Te mają jednak zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wszyscy radni, ponad podziałami politycznymi, twierdzą jednak, że Warmia i Mazury rozwijają się właśnie dzięki środkom unijnym.
Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Polska wykorzystała 75 procent przyznanych funduszy unijnych w programach na lata 2014-2020. Liderem wśród województw z wynikiem 83 procent jest pomorskie. Na ostatnim miejscu jest województwo podlaskie 60 procent. Oprócz niego warmińsko-mazurskie wyprzedza jeszcze kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy