Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak przez te lata zmieniło się województwo warmińsko-mazurskie?

Od 15 lat Polska jest w Unii Europejskiej

W 2003 roku ponad 77 procent Polaków stwierdziło w referendum, że Polska powinna wstąpić do Unii Europejskiej. Z kolei wśród wyborców z województwa warmińsko-mazurskiego krzyżyk przy słowie „TAK” postawiło aż 82 procent osób.

Radnych sejmiku zapytaliśmy jak przez te lata zmieniło się województwo warmińsko-mazurskie.

Decyzja była o tyle ważna, że spowodowała diametralny wzrost rozwoju gospodarczego regionu. Akcesję pieniędzy szacuje się na poziomie około 30 miliardów złotych. Unia Europejska jest również gwarancją pokoju. O tym często nie mówimy. Od ponad 70 lat żyjemy w pokoju

– stwierdził marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Widzę plusy i to bardzo duże. Od tamtego czasu, w naszym regionie, nie było żadnej inwestycji centralnej. Wszystkie powstały przy wsparciu środków unijnym

– komentował Miron Sycz, wicemarszałek z ramienia Platformy Obywatelskiej.

W województwie warmińsko-mazurskim z dofinansowaniem unijnym powstały m.in. plaża miejska nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, hotel na Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim, ekomarina w Giżycku, zrewitalizowano również Kanał Elbląski.

Jesteśmy również regionem rolniczym. Rolnictwo też się rozwinęło. Widzimy to po dużych i mniejszych gospodarstwach, w których pracuje fantastyczny sprzęt.

– mówił wicemarszałek Marcin Kuchciński z Platformy Obywatelskiej.

Wioletta Śląska-Zyśk, radna PSL podkreślała z kolei o tak zwanych „działaniach miękkich”.

Na przykład osoby młode mogły skorzystać z ogromnego wsparcia jakim są dofinansowania do polepszania kwalifikacji zawodowych.

Niektórzy radni podkreślają jednak, że ze środków unijnych powstały inwestycje nie do końca trafione. Tak – na przykład o stadionie w Ostródzie – wyraża się Grzegorz Kierozalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Ten obiekt ma podgrzewaną murawę, która nigdy nie została włączona. Miasto dołożyło do niego prawie 20 milionów. To oczywiście środki z długu. To instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, a przede wszystkim drogi.

Inny radny PiS Marcin Kazimierczuk przekonuje, że plusy przeważają nad minusami.

Ze środków unijnych powstało wiele stacji uzdatniania wody, wodociągów, a wiele zakładów przetwórczych mogło zmodernizować swoje linie produkcyjne.

Niektórzy kontestują też powstanie takich inwestycji jak termy w Lidzbarku Warmińskim i lotnisko w Szymanach. Te mają jednak zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wszyscy radni, ponad podziałami politycznymi, twierdzą jednak, że Warmia i Mazury rozwijają się właśnie dzięki środkom unijnym.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Polska wykorzystała 75 procent przyznanych funduszy unijnych w programach na lata 2014-2020. Liderem wśród województw z wynikiem 83 procent jest pomorskie. Na ostatnim miejscu jest województwo podlaskie 60 procent. Oprócz niego warmińsko-mazurskie wyprzedza jeszcze kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury
Warmińsko-mazurskie najgorsze w kraju pod względem pozyskanych dotacji unijnych. Raport publikuje serwis iKalkulator.pl

Czytamy w nim, że z łącznej puli prawie 7,5 miliarda złotych przypadającej na województwo warmińsko-mazurskie wykorzystano nieco ponad 59 procent. Najwięcej, 790 milionów złotych, pochłonęły inwestycje...

Zamknij
RadioOlsztynTV