Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 11 lat od tragedii, która poruszyła wszystkich Polaków. Olsztyn uczcił pamięć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Fot. O. Skrago

Dokładnie o godzinie 8.41 wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa, przedstawiciele wojska i instytucji państwowych uczcili 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności w Olsztynie złożyli wieńce i zapalili znicze.

Uroczystości, z racji obostrzeń sanitarnych, miały bardzo kameralny charakter i odbywały się w reżimie sanitarnym.

Po godzinie 9. zostały zapalone znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej w olsztyńskim Parku im. Janusza Kusocińskiego. – Obchodzimy rocznicę wydarzenia, które na zawsze zostanie w naszej pamięci – mówi wojewoda Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

W katastrofie zginęły osoby z różnych środowisk i opcji politycznych – dodaje marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

00:00 / 00:00

Pamiętamy o tych, którzy odeszli – podkreśla Jerzy Szmit, szef struktur PiS w regionie.

00:00 / 00:00

W tym samym czasie uroczystości ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej odbyły się na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem.

Drugi dzień okolicznościowych obchodów (11 kwietnia) rozpocznie się o godzinie 8.30 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie. We wtorek w południe (13 kwietnia) w Dobrym Mieście zostanie otwarta wystawa plenerowa „Katyń 1940” prezentowana w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

10 kwietnia 2010

Katastrofa wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku, gdy rządowy TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.  Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Prezydenckim samolotem leciały także osoby związane z Warmią i Mazurami: urodzony w Jezioranach szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, a także posłanka Grażyna Gęsicka i wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

 

Autor: B. Gajlewska/A. Skargo
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/Ł. Sadlak
Fot. A. Skargo

Więcej w Smoleńsk, katastrofa Smoleńska, Tadeusz Płoski, samolot, Aleksander Szczygło, Lech Kaczyński, TU-154, Grażyna Gęsicka
Prof. Karol Karski: To jest moment, który zostanie we mnie do końca życia

- To jest moment, który zostanie we mnie do końca życia. Ten moment, w którym dowiedziałem się, że zginął prezydent i tylu wspaniałych ludzi – tak...

Zamknij
RadioOlsztynTV