Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Warmii i Mazur świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kopia Konstytucji 3 maja w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. Adrian Grycuk

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej z 1787 roku – nowoczesną, spisaną konstytucją. 

Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja wezwano w Apelu Pamięci, który odbył się na Placu Konsulatu Polskiego przy Kolumnie Orła Białego w Olsztynie. To tam zorganizowano wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczestniczyli w nich kombatanci, politycy i samorządowcy, a także władze regionu i miasta. Przemówienia wygłosili: wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

– Trzeci maja to symboliczna data – mówił wojewoda.

Uroczyście demonstrujemy przywiązanie do polskości i jesteśmy dumni z tego, że od tylu wieków stanowimy wspólnotę

– podkreślał Chojecki.

Z kolei marszałek Gustaw Marek Brzezin mówił m.in. o zobowiązaniach aktualnych pokoleń Polaków.

Są nimi dbałość o wartości takie jak: demokracja i trójpodział władzy

– przemawiał Brzezin.

Prezydent Piotr Grzymowicz zwrócił natomiast uwagę, że dobrze zorganizowane państwo jest gwarantem rozwoju i pomyślności narodu.

To właśnie na straży tych praw musi stać konstytucja

– dodał prezydent Grzymowicz.

Wśród zgromadzonych przy Kolumnie Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego byli też kombatanci. Nasz  reporter  rozmawiał m.in. Tadeuszem Durakiem, żołnierzem generała Maczka. – Dla mnie trzeci maja to wielka uroczystość. Najlepszym dowodem jest to, że mimo, iż ledwo chodzę, to przyszedłem tu świętować – podkreślał Tadeusz Durak. Po uroczystościach na Placu Konsulatu Polskiego, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wręczono odznaczenia państwowe. Za pomoc Żydom podczas drugiej wojny światowej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Irena Walulewicz i Stanisław Węgłowski.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Ełku. Fot. M. Zbrożek

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzili również ełczanie. Jak co roku obchody rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w katedrze.

Potem mieszkańcy, władze samorządowe oraz przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń przemaszerowali ulicami miasta do Parku Solidarności. Pod pomnikiem „Poległych za Wolną i Niezwisłą Polskę” odczytano apel poległych i złożono kwiaty.

W uroczystości wzięło udział wielu ełczan. Uważają, że to ich obowiązek, bo są Polakami i takie święto należy uczcić. Po oficjalnych obchodach obył się mniej oficjalny piknik rodzinny na skwerze przy ul. Pułaskiego.

Tradycyjnie już obchody święta zakończy potańcówka pod gwiazdami, która rozpocznie się na promenadzie nad jeziorem o godzinie 19.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek.

Elbląg, Święto Konstytucji, Koncert Moja Niepodległa. Fot. M. Stankiewicz

Jak co roku na Starym Mieście Święto Konstytucji uczcili też elblążanie.

Obchody mają charakter rodzinny i otwarty. Była msza święta w intencji Ojczyzny, występ Elbląskiej Orkiestry Wojskowej z musztrą paradną oraz koncert Moja Niepodległa w wykonaniu młodzieży.

Dziś, tak jak podczas wczorajszego Dnia Flagi elblążanie nie zawiedli. I jak podkreślają- lubią te majowe święta i doceniają udział młodzieży i dzieci w jego przygotowaniu.

Elbląskie obchody Święta 3 Maja przygotował samorząd pod patronatem przewodniczącego Rady Miasta i prezydenta Elbląga.

Uroczyste nabożeństwa w intencji Ojczyzny zostały odprawione we wszystkich kościołach regionu. Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja zaplanowano w Gołdapi, gdzie po mszy świętej kompania honorowa 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego i poczty sztandarowe przemaszerowały pod Pomnik Niepodległości.

 

Autor: BSChromy/M. Zbrożek/M. Stankiewicz/M. Lewiński
Redakcja: BSChromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Konstytucja 3 Maja, rocznica
14 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku, Polska wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV