Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: bez strategii ministra nauki nie da się zrealizować planu Morawieckiego

Michał Wypij – doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Fot. Ł. Węglewski

O kosmicznym partnerstwie Polski i Chin, doktoratach wdrożeniowych, powołaniu Narodowego Instytutu Technologicznego i unarodowieniu polskiej nauki – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Michał Wypij, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Polska i Chiny wyślą w kosmos wspólnego satelitę okołoksiężycowego.

– Chińczycy traktują nas bardzo poważnie, interesują ich nowoczesne polskie technologie dlatego w 2018 roku chcą wysłać polsko-chińską satelitę na ciemną stronę Księżyca -mówił gość Porannych Pytań. Chińskich partnerów interesuje też technologia pozwalająca na odrodzenie lasów. Zdaniem Michała Wypija wspólny satelita jest wynikiem zaufania do możliwości polskich naukowców, a dla nas szansą na skorzystanie z chińskiego kapitału i musimy ją wykorzystać.

Gość Polskiego Radia Olsztyn mówił także o tzw. doktoratach wdrożeniowych, co oznacza, że wkrótce w Polsce będzie można doktoryzować się z opatentowanych wynalazków i wdrożeń, a nie tylko z czystej teorii.

– Doktorat wdrożeniowy jest nową ścieżką kariery naukowej, który też stwarza warunki (…) Okazuje się, że Polacy, którzy mają pewne pomysły na innowacje i tylko potrzebują kapitału, realizują te swoje marzenia naukowe zagranicą. To jest nasz pierwszy krok do stworzenia praktycznego wymiaru, czyli tego co w krajach rozwiniętych dawno już istnieje – wyjaśnił Michał Wypij.

Doradca wicepremiera Jarosława Gowina mówił w Porannych Pytaniach o planach powołania Narodowego Instytutu Technologicznego. – Miałoby to być połączenie najlepszych instytutów badawczych i stworzenie takich warunków do rozwoju innowacji, by mogły konkurować z najlepszymi na świecie – podsumował.

Zdaniem Michała Wypija, polska nauka ma wiele pięt achillesowych, a jedną z nich jest stopień umiędzynarodowienia. Polska nauka jest niedofinansowana i braki te musimy jak najszybciej nadrobić. Aby przyciągnąć studentów z zagranicy do Polski uczelnie muszą nie tylko kształcić w języku angielskim, ale robić to bardzo dobrze. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział stworzenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która ma wspierać internacjonalizację polskich szkół wyższych, rozwój polonistyki na zagranicznych uczelniach i utrzymywanie sieci absolwentów. – Jeśli chodzi o naukę chcemy być poważnym podmiotem na arenie międzynarodowej – mówił gość Polskiego Radia Olsztyn.

Michał Wypij jest przekonany, że bez strategii ministra Jarosława Gowina zakładającej unarodowienie nauki nie da się zrealizować planu Morawieckiego. Jego zdaniem nakłady na szkolnictwo wyższe można zwiększyć, ale dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych reform. – Wicepremier Gowin wynegocjował dodatkowe 550 milionów na polską naukę – dodał gość Porannych Pytań.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Michałem Wypijem

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, szkolnictwo wyższe
W Olsztynie trwa Europejska Noc Naukowców

Olsztyn i Poznań to jedyne polskie miasta, w których odbywa się dziś Europejska Noc Naukowców. Od godziny 10 aż do północy odbędzie się w sumie około...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV