Miasta Cittaslow mogą liczyć na środki unijne
Ponad 200 milionów złotych przeznaczył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na sieć miast Cittaslow.
Idea Cittaslow powstała 16 lat temu we Włoszech. Jej celem jest popularyzacja spokojnego życia w miastach do 50 tysięcy mieszkańców, które nie posiadają rozwiniętego przemysłu. Do Cittaslow należy prawie 200 miasteczek z 27 krajów z całego świata. Na Warmii i Mazurach do sieci Cittaslow należy 15 miasteczek. Aby móc się ubiegać o środki unijne, samorządy założyły Stowarzyszenie Polskie Miasta Cittaslow.
– W urzędzie marszałkowskim w Olsztynie odbyło się walne zebranie członków, na którym rozmawiano o programie rewitalizacji miast i omawiano przyszłe, wspólne projekty – mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławieckiego i prezes Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow.
Na Warmii i Mazurach jednym z najstarszych członków sieci jest Reszel, który do Cittaslow przystąpił w 2006 roku. Od tego czasu, jak mówi burmistrz Marek Janiszewski, wiele zmieniło się w świadomości zarówno rządzących, jak i mieszkańców Reszla.
Do Międzynarodowej Sieci Cittaslow należy blisko 200 miasteczek z 27 krajów na całym świecie. Na Warmii i Mazurach są to: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel, Ryn oraz Olsztynek.
(dgrzym/bsc)