Marsz Równości w Olsztynie i spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa. Oglądaj audycję Jeden na jednego
Pierwszy Marsz Równości w Olsztynie i spotkanie na szczycie prezydentów Dudy i Trumpa w Waszyngtonie – o tym rozmawiali goście audycji Jeden na Jednego. Zaproszenie Marka Lewińskiego do studia przyjęli:
- Prawo i Sprawiedliwość – Radosław Nojman
- Platforma Obywatelska – Jarosław Słoma
TEMAT 1.
W minionych tygodniach ulicami polskich miast przeszło kilka Marszów Równości. W sobotę podobna impreza odbędzie się w Olsztynie. Na czym zależy jego organizatorom? O czym mówią jego przeciwnicy?
Organizatorki tego marszu twierdzą, że jego idea wykracza ponad równość i poszanowanie osób nieheteronormatywnych. Sprzeciwiają się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, ale i płeć, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i status społeczny. Konserwatyści mówią z kolei o braku poszanowania dla moralności, tradycyjnego modelu rodziny i chrześcijańskich korzeni.
Początków Parad Równości trzeba chyba szukać w 1989 roku i w berlińskim Love Parade, bo był to wówczas manifest polityczny, a nie tylko festiwal taneczny. W Polsce pierwsze małe parady LGBT obywały się na początku lat 2000 w Warszawie:
– 2004/2005 – Lech Kaczyński zakazuje organizowania Parad Równości,
– 2005 – Parada przeszła ulicami stolicy mimo zakazu,
– 2006 – kolejna Parada,
– 2010 – Połączona z Europride.
Od tamtego czasu Parada Równości odbywa się w Warszawie co roku. Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie udzieliła jednak honorowego patronatu tej imprezie. Od początku paradom towarzyszą kontrmanifestacje środowisk narodowo-prawicowych.
TEMAT 2.
Wzrost trwałej obecności wojsk USA w Polsce o około tysiąc żołnierzy, zakup 32 myśliwców F-35, zapowiedź zniesienia wiz dla Polski w ciągu 90 dni i zwiększenie ilości kupowanego gazu z USA – to główne efekty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.
W środę prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali Deklarację o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. Zgodnie z dokumentem, Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce; ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.
Zgodnie z deklaracją, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA.
W ocenie Andrzeja Dudy, podpisany w środę dokument ma charakter przełomowy, „jakby przenosi nas do innej epoki”. Z kolei Donald Trump stwierdził, że polsko-amerykańska deklaracja wyraźnie stwierdza, iż Polska i USA są nie tylko powiązane partnerstwem strategicznym, ale także wspólnymi wartościami, celami i silną przyjaźnią.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio