Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Szturo: Płacenie kartą ma więcej zalet niż wad

Marek Szturo.

O zaletach i wadach płacenia kartą i gotówką w Bliższych spotkaniach rozmawialiśmy z dr, Markiem Szturo z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie. Dr Szturo sam płaci kartą i słuchaczom polecał tę formą płatności.

Iza Malewska: Jakie są plusy i minusy karty i gotówki?

Marek Szturo: Najważniejszy plus płacenia kartą, to brak konieczności przenoszenia pewnych kwot pieniędzy. Jest to bezpieczniejsze. Nie narażamy się na ryzyko kradzieży. Płacąc kartą możemy w każdej chwili ja zabezpieczyć, wycofać błędną płatność. Natomiast generalną zaletą gotówki jest jej uniwersalność, możliwość korzystania z tej formy płatności w każdej sytuacji, wadą jest nieporęczność w przypadku dużych transakcji inwestycyjnych, hurtowych.

Iza Malewska: Płatność kartą też może być problematyczna, gdy zabraknie prądu.

Marek Szturo: Albo w miejscu gdzie nie ma dostępu do nowych technologii, np. w górach

Marek Michalski: Więc dobrze mieć zaskórniaki.

Iza Malewska: My Polacy nie potrafimy sprawdzać, czy dany banknot to falsyfikat.

Marek Szturo: Jeśli będziemy mieli pecha i ktoś stwierdzi, że posiadamy fałszywy banknot, to mimowolnie zostaniemy objęci nieprzyjemnymi procedurami śledczymi.

Marek Michalski: Nie słyszałem o próbach fałszowania cyfrowych pieniędzy.

Marek Szturo: Cyfrowy pieniądz jest ulotny, jest to informacja, która musi być bardzo dobrze chroniona. Banki umiejętnie się bronią i zawsze będą o krok przed możliwymi fałszerzami.

Iza Malewska: Nasza słuchaczka musi płacić w zakładzie fryzjerskim gotówkę, a płaci 80 złotych. Czy to zgodne z prawem?

Marek Szturo: Jest to zgodne z prawem. Dzieje się tak, gdyż być może dana firma nie chce obciążać klienta dodatkową opłatą. Płatność kartą też w pewien sposób kosztuje, kosztuje przede wszystkim przetworzenie danych. W Polsce generowany jest dość relatywnie wysoki jednostkowy koszt. I były przypadki, w których firmy rezygnowały z płatności kartą, by nie podnosić cen swoim klientom.

Marek Michalski: Ale opłaty za płatności kartą spadają.

Marek Szturo: Mieliśmy interwencję UE, która popchnęła nasze systemy płatności do niższej płatności. Słynna opłata inter charge, wynosiła 1,5%, zmalała do 0,2%.

Marek Michalski: Duży sklep komputerowy, sieciowy. Wisi tam karteczka, że w przypadku płatności kartą cena jest wyższa.

Marek Szturo: Zaskakujące, ale uczciwe.

Iza Malewska: Płacąc kartą jesteśmy rejestrowani. Pewne instytucje mają wgląd w kwoty, które wydajemy. Komu ta wiedza jest potrzebna?

Marek Szturo: Różnym instytucjom, przede wszystkim podatkowym pobierającym podatek od dochodu. Jeśli wydajemy dużo więcej niż osiągamy przychodów, to urząd może się tym zainteresować.

Iza Malewska: Sprawdzani są też przedsiębiorcy i na nich ciążą nowe obowiązki.

Marek Szturo: Weszła w życie od nowego roku nowa regulacja, która określa górny limit obrotu gotówkowego na 15 tys. złotych. Kwota zapłacona gotówką powyżej 15 tys. złotych nie może być wliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

 

(as)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w karta płatnicza, gotówka, Wydział Nauk Ekonomicznych UWM
Łotysze kopiowali dane z kart płatniczych

W Barczewie zatrzymano mężczyzn podejrzanych o tak zwany skimming, czyli nielegalne kopiowanie danych z kart płatniczych. Specjalne urządzenie znaleziono w jednym z bankomatów w Gdańsku. Po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV