Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kulasek i Zbigniew Ziejewski: Mamy trzy lata na poprawienie wyników poparcia

Z. Ziejewski (PSL) i M. Kulasek (Lewica). Fot. P. Getka.

Mamy trzy lata na poprawienie wyników poparcia – mówili w Porannych Pytaniach posłowie Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według ostatniego sondażu, te dwa ugrupowania mogą nie wejść do Sejmu – chce na nie głosować 4 procent wyborców, czyli mniej, niż wynosi próg wyborczy.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek liczy jednak na to, że ta sytuacja się zmieni.

Lewica robi swoje, nie oglądamy się na sondaże. Na jesieni robimy wielki kongres poprzedzony 16 kongresami wojewódzkimi. Będziemy dyskutować o programie, bo tego oczekują od nas wyborcy. Jestem przekonany, że on nam pozwoli na odbicie się sondażowe.

Również poseł PSL Zbigniew Ziejewski podchodzi do sondaży spokojnie.

Mamy swój program. Realizujemy go i zawsze sondaże były dla nas niekorzystne. Potem okazywało się, że w wyborach samorządowych np. w województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy momentami bardzo dobry wynik. Mieliśmy 14 radnych do sejmiku, 2 posłów. Przez te 3 lata przekonamy wyborców naszą pracą.

Będziemy szukać sojuszników wśród innych partii opozycyjnych – zapowiadał Marcin Kulasek. W niedzielę lider Wiosny Robert Biedroń zaproponował współpracę innym partiom, w tym Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Lider PSL odrzucił taką możliwość, ale poseł Marcin Kulasek przekonywał na naszej antenie, że będzie namawiał ludowców do współpracy.

W trudnych czasach pandemii i kryzysu potrzebujemy współpracy i dlatego Lewica w opozycji będzie szukała swoich przyjaciół. Czy ktoś jest dzisiaj w parlamencie czy poza parlamentem – to jest naszym sojusznikiem w odsunięciu Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Będziemy robić wszystko, żeby namawiać opozycję. Nie ma wroga na opozycji – to jest nasze hasło.

Poseł PSL mówił natomiast, że PSL nie widzi możliwości współpracy z Lewicą.

My jesteśmy przede wszystkim za budowaniem szerokiej koalicji Polski. W tym ruchu będziemy szli. Nie będziemy się łączyć tak jak do eurowyborów, w szerokim bloku. To było dla nas niekorzystne.  Idziemy pod szyldem koalicji Polski i będziemy ją rozwijać.

Zarówno Lewica, jak i PSL źle wypadły w ostatnim sondażu preferencji wyborczych. Według tego badania mogą one liczyć na 4 procent poparcia, czyli wynik poniżej progu wyborczego. Wybory parlamentarne mają odbyć się w 2023 roku.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Marcinem Kulaskiem i Zbigniewem Ziejewskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koalicja, Marcin Kulasek, opozycja
Marcin Kulasek o rekonstrukcji rządu: „To walka o stołki”. Jerzy Małecki: „Toczą się dyskusje wewnątrz koalicji Zjednoczonej Prawicy”

Na temat nowej strategi walki z pandemią koronawirusa dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn, posłowie: Jerzy Małecki z PiS i Marcin Kulasek z Lewicy. Strategia zakłada...

Zamknij
RadioOlsztynTV