Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm., Region, Regiony
Mała elektrownia jądrowa w Lidzbarku Warmińskim. Podpisano list intencyjny
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podpisał list intencyjny w sprawie opracowania projektu systemu energetycznego dla miasta w oparciu o tak zwany mały atom. Chodzi o technologię SMR, czyli małych modułowych reaktorów.
Koncepcję opracuje międzynarodowe polsko-czesko-ukraińskie konsorcjum. W przyszłości mały reaktor jądrowy miałby zasilać w energię elektryczną całe miasto.
Lidzbark Warmiński nie ponosi przy tym żadnych kosztów, a może mieć ciekawy projekt na przyszłość – stwierdził burmistrz Jacek Wiśniowski.
To projekt badawczy, który będzie wdrażany za 10-15 lat. Bardzo mi się on podoba. Energetyka odnawialna będzie przyszłością rozwoju gospodarczego całej Europy i całego świata. Ważne, żeby zapoczątkować pewną ideologię i pewne działania. To właśnie się tu dzieje i to na poziomie międzynarodowym
– powiedział.
Międzynarodowe konsorcjum Cesta Synergoatom, które działa z kilkoma ośrodkami badawczymi jest jeszcze na etapie projektowania małych reaktorów. Cała infrastruktura reaktora wielkości boiska do piłki nożnej może zasilić w prąd takie miasto jak Lidzbark Warmiński.
Chcemy stworzyć koncepcję, żeby zobaczyć czy taki system sprawdziłby się w Lidzbarku Warmińskim. To wyjątkowo innowacyjna technologia, ale budząca ogromny potencjał.
– wyjaśnił Robert Olejnik, prezes spółki Ekopark, która wchodzi w skład konsorcjum.
Przedstawiciel konsorcjum zapewnił, że małe reaktory to technologia bezpieczna i efektywna, która da duże oszczędności w wydatkach na energię. Projekt międzynarodowego konsorcjum, które rozpoczęło współpracę z Lidzbarkiem Warmińskim mógłby być wdrażany najwcześniej za 10 do 15 lat.
Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy