Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Nawacki: sprawa Czesława Małkowskiego to przykład pozytywnych zmian, które zachodzą w wymiarze sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, sędzia Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Sprawiedliwych i szybkich sądów życzył słuchaczom Porannych Pytań Radia Olsztyn w nowym roku prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i sędzia Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki.

Ekspresowym tempem nazwał Maciej Nawacki zakończony proces byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego.

Mamy do czynienia ze sprawą, która przez 9 lat ciągnęła się aż do momentu, w którym trafiła do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Samo postępowanie przygotowawcze trwało 3 lata. Sprawa była bardzo długo procedowana. Było 60 tomów akt. Był ogrom materiału i czynności dowodowych. Sąd potrafił w ciągu roku na 50 terminach rozpraw i przesłuchaniu ponad 60 świadków zakończyć postępowanie. Czyli można.

Sprawa Czesława Jerzego Małkowskiego została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez sąd okręgowy w Elblągu. W Radiu Olsztyn sędzia Maciej Nawacki mówił, że planowane na 3 stycznia posiedzenie KRS nie odbędzie się.

Dopiero wpłynęło stanowisko Sejmu w dużej części popierające zapatrywania wyrażone przez Krajową Radę Sądownictwa. Trudni zapoznać się z tym stanowiskiem w ciągu 5 minut i przeanalizować całość materiałów. Możemy się spodziewać, że stanowisko w tej sprawie zajmie też Prokurator Generalny (…)

Krajowa Rada Sądownictwa chce wyjaśnić wątpliwości co do trybu wyboru sędziów do KRS.

Wątpliwości od dawna były formułowane w sferze dyskusji publicznej i częściowo prawniczej (…) Żeby skończyć z tzw. gonieniem króliczka KRS powiedział sprawdzam i wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem sędziego Krajowej Rady Sądownictwa Macieja Nawackiego pytanie brzmi: kto ma wybierać organy w państwie?

Czy organy w państwie ma wybierać suweren, bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli, czyli Sejm i Senat? Oczywiste jest, że władza zwierzchnia należy do narodu. W tym momencie w przestrzeni publicznej mamy postawioną tezę, że to nie naród ma wybierać tylko mają wybierać sędziowie (…) Gdyby tak było, byłaby to klęska polskiej demokracji.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Nawackim

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyrok, proces, sędzia, sąd rejonowy, Małkowski, Krajowa Rada Sądownictwa, KRS
Sąd nie wydał wyroku w sprawie pobicia policjantów przez żołnierzy. Proces zostanie jednak wznowiony

Dziś o godz. 14 miał zapaść wyrok w sprawie pobicia policjantów przez żołnierzy. Sąd Rejonowy w Giżycku zadecydował jednak o wznowieniu procesu. Do zdarzenia doszło we...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV