Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ludzie wyszli na ulice, stanęły zakłady pracy. Elbląg obchodzi rocznicę Grudnia’70

Elbląg – Grudzień’70. Fot. polskiemiesiace.ipn.gov.pl

16 grudnia 1970 roku na Wybrzeżu doszło do trzech najtragiczniejszych w skutkach wydarzenia związanych z protestami robotników. Wcześniej tego dnia, w Elblągu stanęły największe zakłady pracy.

Ludzie wyszli na ulice, zaopatrzyli się w łomy, kamienie i butelki z benzyną. Zaczęły się prawdziwe bitwy uliczne z milicją. Władze Elbląga nakazały wycofać ze sprzedaży saletrę i benzynę, a wojsko zaczęło chronić kluczowe obiekty. Wprowadzono godzinę milicyjną.

Falę protestów, wywołała ogłoszona dwa dni wcześniej zapowiedź podwyżek cen żywności. Nie pamiętającym tamtych czasów trudno zrozumieć, jak ważne w okresie PRL było zaopatrzenie w żywność stawiane na pierwszym miejscu.

Sklepy świeciły pustkami, jedzenie nie leżało na półkach, tylko trzeba było je zdobywać, stojąc w długich kolejkach. Dlatego, jak mówił nieżyjący już świadek tamtych czasów Zdzisław Olszewski, podwyżki cen żywności, szczególnie mięsa, spowodowało wybuch gniewu.

00:00 / 00:00

Bitwy uliczne, zapoczątkowane 16 grudnia, były odpowiedzią na pacyfikowanie tysięcy robotników protestujących na ulicach Elbląga. Początkowo zgromadzonych rozpędzały ogromne siły milicji. Potem do tłumienia demonstracji doszło wojsko, a na ulice miasta wyjechały czołgi.

Elbląg – Grudzień’70. Fot. polskiemiesiace.ipn.gov.pl

Pacyfikacja demonstracji przez milicję w grudniu 1970. Kadr z filmu „Czarny Czwartek”

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Elbląg, Grudzień 1970
Uwaga! Oszuści podszywają się pod wolontariuszy i zbierają pieniądze

W Elblągu oszuści podszywają się pod wolontariuszy i zbierają pieniądze na dom dziecka. Urząd miasta ostrzega i informuje, że nie prowadzi tego typu zbiórki. - W...

Zamknij
RadioOlsztynTV