Olsztyn, Elbląg, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Gołdap, Lidzbark Warm., Radio Elbląg, Region, Regiony
Lidzbark Warmiński na ostatniej prostej do zdobycia statusu uzdrowiska
Nie tylko Lidzbark Warmiński stara się o taki status. W końcówce sezonu letniego samorządowcy przekonują, że uzdrowiska mogą przedłużyć sezon turystyczny.
W regionie z grona pretendentów do statusu nowych uzdrowisk najbliżej jest Lidzbark Warmiński. Jego władze złożyły w Ministerstwie Zdrowia dokumenty dotyczące jakości wody i powietrza. Liczą na to, że wiosną będzie gotowe sanatorium budowane przez prywatną firmę i wtedy miasto będzie pełnoprawnym uzdrowiskiem.
Dotychczas powstały tężnie i miejski zakład leczniczy. Na terenie uzdrowiska jest też planowanych sporo prywatnych inwestycji.
Praktycznie sprzedaliśmy już prawie wszystkie tereny inwestycyjne, przede wszystkim na przychodnie, ale też wiem, że ma powstać wysoko specjalistyczny ośrodek spokojnej starości
– powiedział burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Na Warmii o status uzdrowiska stara się też Frombork. Przed nim jednak dłuższa droga. Na razie miasto szuka pieniędzy na uzbrojenie terenu pod sanatorium oraz inwestora, który chciałby je wybudować. Władze miasta liczą, że uzdrowisko powstanie w ciągu 5 lat.
85 procent terenów naszej gminy objęte jest różnymi formami ochrony przyrody. Nie mamy możliwości pozyskiwania dodatkowych środków poprzez industrializację naszego terenu, stąd wszelkie możliwe procesy rozwojowe, które pozwolą nam skorzystać z turystyki. Uzdrowisko jest czymś, co może pozwolić nam wydłużyć sezon turystyczny
– przekonywał burmistrz Fromborka Damian Krasiński.
Według przedstawicieli samorządu województwa, nowe uzdrowiska będą też korzyścią dla pacjentów oraz regionalnego systemu ochrony zdrowia.
To jest coś, czego potrzebują mieszkańcy. Każde miejsce, gdzie można rehabilitować się, jest ważne. To jest zysk ze względów zdrowotnych, ale to oczywiście jest też zysk ekonomiczny, ponieważ te ośrodki możemy wpisywać do systemu Narodowego Funduszu Zdrowia i to jest wzięcie też tych środków trochę do naszego regionu
– stwierdził Łukasz Łukaszewski, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
Czy faktycznie warmińskie powietrze jest tak zdrowe? Badania takie planuje przeprowadzić jeden z ważnych szpitali specjalistycznych.
Już w tej chwili organizujemy dla naszych pacjentów kąpiele leśne i ich spostrzeżenia są bardzo pozytywne. Chcemy też zbadać, jak przebywanie w lesie wpływa na stres, czyli zbadać poziom kortyzolu przed kąpielą leśną i po. Las to nie tylko bogactwo olejków eterycznych, ale i dobroczynnych bakterii. I to wszystko chcemy zbadać
– dodała dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc Wioletta Śląska-Zyśk.
W województwie warmińsko-mazurskim na razie jest tylko jedno uzdrowisko – w Gołdapi.
Posłuchaj wypowiedzi Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy