Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidia Staroń o przepisach antylichwiarskich i nowelizacji ustawy o notariacie

Fot. B. Świerkowska-Chromy

– Wieloletnia walka z lichwą zaowocowała ustawą, która odbiera przewagę nieuczciwym pożyczkodawcom i sprawia że lichwiarze nie są już bezkarni, a pożyczkobiorcy są chronieni – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator Lidia Staroń, która pracowała nad tymi przepisami.

Przyjęta w grudniu ustawa określa, że zakupy na raty – tak zwane chwilówki albo inne pożyczki od osób fizycznych nie mogą już zawierać ukrytych, rażąco wysokich opłat czy oprocentowania. Mają być jasne i niższe limity wszystkich kosztów udzielania pożyczek.

– Ponadto ustawa wprowadza zakaz rolowania długów, przez który pożyczkobiorca wpadał w pętlę zadłużenia, z której nie mógł wyjść – powiedziała senator Lidia Staroń.

To był wielki problem. Można było spłacić jedną pożyczkę drugą pożyczką. To właśnie była ta pętla długów. Dzisiaj jest zakaz rolowania. Sprawa jasnego informowania też jest w tych wszystkich przepisach. Czyli od razu każdy będzie widział, ile musi zapłacić na koniec, jaki będzie końcowy koszt tej umowy.

Ustawa antylichwiarska weszła w życie 18 grudnia. Jak zapewnia resort sprawiedliwości, nowe przepisy dostatecznie chronią pożyczkobiorców, który dotychczas padali ofiarą lichwiarzy – na wiele lat stając się niewolnikami zaciągniętych zobowiązań.

Senator Lidia Staroń odniosła się także do nowelizacji ustawy o notariacie. Jej zdaniem, blokuje ją większość senacka.

Podkreślała, że 8-stronicową nowelę złożyła w lutym 2020 roku.

W tej ustawie zawarłam przepisy dotyczące nagrywania czynności notarialnych. Gdyby one już były prawem, to przynajmniej, tak rozmawiam z sędziami, prokuratorami, mówią, że co najmniej 20% różnych przestępstw by nie było. Ale jest blokowanie też tej ustawy.

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Lidia Staroń powiedziała, że w tegorocznych wyborach będzie ubiegała się o reelekcję do Senatu. Pytana, czy będzie zabiegała o poparcie jakiejś partii politycznej stwierdziła, że „jej partią są ludzie”.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Poranne Pytania, Lidia Staroń, ustawa o notariacie
Poseł Babalski o cenach paliw i funduszach na ochronę zabytków. Posłuchaj Porannych Pytań

Poseł PiS Zbigniew Babalski twierdzi, że PKN Orlen prowadzi dobrą i skuteczną politykę cenową. Mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. W ten sposób odniósł...

Zamknij
RadioOlsztynTV