Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poseł Babalski o cenach paliw i funduszach na ochronę zabytków. Posłuchaj Porannych Pytań

Fot. P. Getka

Poseł PiS Zbigniew Babalski twierdzi, że PKN Orlen prowadzi dobrą i skuteczną politykę cenową. Mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji i części ekspertów z branży. Twierdzą oni, że Orlen – choć mógł – nie obniżał cen paliw pod koniec minionego roku. Dzięki temu – po powrocie podatku VAT do 23% – spółka nie musiałaby podwyższać cen. Poseł PiS Zbigniew Babalski twierdzi, że w Polsce rośnie siła nabywcza pieniądza.

Przypomnę 2012 rok – płaca minimalna 1 500 zł, średnia cena benzyny 5,71 zł. Można było kupić za to 263 l. Rok 2022 – płaca minimalna 3 100 zł, średnia cena benzyny 95 to 6,51 zł. Można było za to kupić 459 l.

Przypomnijmy – od 1 stycznia wzrosła akcyza i opłata paliwowa, a stawka podatku VAT powróciła do poziomu sprzed tarczy antyinflacyjnej, czyli z 8% do 23%.

Pod koniec grudnia Orlen obniżył hurtowe ceny paliw o 12%, jednak ceny detaliczne niemal się nie zmieniły.

Środki na ochronę zabytków

Prawie 5 milionów złotych zostanie przeznaczonych na ochronę zabytków w województwie warmińsko-mazurskim w tym roku. Zakłada to budżet państwa. Jak twierdzi poseł Babalski, wzrost nakładów na ochronę zabytków nie wynika wyłącznie z rosnących kosztów utrzymania tych obiektów.

Porównuję – w latach 2008-2015 kwota na ochronę zabytków to 900 tys. zł. Ciągle było kopiuj-wklej i tak co roku. Nie ukrywam, że wspólnie z posłem Leonardem Krasulskim walczyliśmy w ubiegłym roku o ten budżet i on był już większy. W tym roku udało się jeszcze bardziej skutecznie udało się o to zawalczyć z budżetu państwa.

Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ruszył z kampanią społeczną „Warto inwestować w zabytki”. To m.in. spoty skierowane do różnych grup docelowych, szczególnie do młodzieży.

Z badania IPSOS wynika natomiast, że 87 proc. Polaków uważa, że dobrze zadbane zabytki w ich społecznościach lokalnych przekładają się na szanse rozwojowe.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypadek w Byszwałdzie. Jedna osoba została ranna

Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 15. W miejscowości Byszwałd, między Ostródą a Lubawą, dwie ciężarówki i samochód osobowy zderzyły się z koparką. Do...

Zamknij
RadioOlsztynTV