Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Liczba rencistów i emerytów stale rośnie. Naukowcy z kraju i zagranicy rozmawiali w Olsztynie o demograficznym starzeniu

Fot. Fotolia.com

Około 20 procent naszej populacji to seniorzy. W 2050 roku odsetek ludzi po 60. roku życia wzrośnie do prawie 40 procent.

W krajowej polityce senioralnej potrzebne są więc konkretne działania. O problemie osób starszych rozmawiali w Olsztynie naukowcy z kraju i zagranicy.

Liczba rencistów i emerytów stale wzrasta a my nie jesteśmy w stanie zatrzymać tej tendencji. W kontekście starzenia demograficznego, kluczowe wydaje się być wypracowanie odpowiednich kierunków polityki senioralnej.

To są problemy, które dotyczą każdego człowieka. Każdy z nas jest zainteresowany zabezpieczeniem swojego życia

– mówi profesor Anna Organiściak-Krzykowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W polityce senioralnej najważniejsze ma być, między innymi wprowadzenie zmian na rynku pracy. Dziś brakuje rąk do pracy, a seniorzy mogą wypełnić powstałą lukę. Muszą też się zmienić działania przedsiębiorców, który powinni starać się o utrzymanie seniorów na stanowiskach pracy.

Konferencję zorganizowała Katedra Polityki Społecznej i Ubezpieczeń Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM oraz Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN w Warszawie.

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, seniorzy, emeryt, demografia, rencista, wiek
Pływacki sukces 60-latka z Olsztyna na mistrzostwach w Słowenii

Ogromny sukces odniósł 60-letni Mariusz Gabiec z Olsztyna, który podczas mistrzostw w Słowenii zdobył dwa brązowe medale. Pływak zdobył brąz na dystansach: 200 metrów stylem motylkowym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV