Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Liczba rencistów i emerytów stale rośnie. Naukowcy z kraju i zagranicy rozmawiali w Olsztynie o demograficznym starzeniu
Około 20 procent naszej populacji to seniorzy. W 2050 roku odsetek ludzi po 60. roku życia wzrośnie do prawie 40 procent.
W krajowej polityce senioralnej potrzebne są więc konkretne działania. O problemie osób starszych rozmawiali w Olsztynie naukowcy z kraju i zagranicy.
Liczba rencistów i emerytów stale wzrasta a my nie jesteśmy w stanie zatrzymać tej tendencji. W kontekście starzenia demograficznego, kluczowe wydaje się być wypracowanie odpowiednich kierunków polityki senioralnej.
To są problemy, które dotyczą każdego człowieka. Każdy z nas jest zainteresowany zabezpieczeniem swojego życia
– mówi profesor Anna Organiściak-Krzykowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W polityce senioralnej najważniejsze ma być, między innymi wprowadzenie zmian na rynku pracy. Dziś brakuje rąk do pracy, a seniorzy mogą wypełnić powstałą lukę. Muszą też się zmienić działania przedsiębiorców, który powinni starać się o utrzymanie seniorów na stanowiskach pracy.
Konferencję zorganizowała Katedra Polityki Społecznej i Ubezpieczeń Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM oraz Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN w Warszawie.
Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy