Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lepsze warunki i większa skuteczność leczenia. W podolsztyńskim Bukwałdzie powstał szpital dla dzikich ptaków

Fot. Krzysztof Mikunda

W Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie pod Olsztynem otwarto nowy szpital, w którym będą operowane dzikie ptaki.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich przed piętnastoma laty stworzyła w Bukwałdzie dr Ewa Rumińska. Przez wiele lat leczyła dzikie ptaki w gabinecie zaaranżowanym w dawnym budynku gospodarczym.

Nowy szpital to dla nas ogromny rozwój, ogromna poprawa możliwości leczenia dzikich ptaków

– podkreśla dr Rumińska.

W nowym szpitalu ptaki będą przebywały w dużo lepszych warunkach, co pozwoli na większą skuteczność leczenia.

Więcej ptaków będzie mogło wrócić do natury

– zapewniła dr Ewa Rumińska.

Rocznie do ośrodka w Bukwałdzie trafia ponad 1000 osobników: od bielików, myszołowów czy puchaczy przez mewy, gołębie po bociany i żurawie. Większość leczonych tam ptaków jest mięsożernych. Miesięcznie zjadają 1,5 tony karmy i 10 litrów owadów.

W jednej z wolier zbudowano basen, który będzie służył rehabilitacji np. łabędzi czy kaczek. Nowy szpital pozwoli także na wszczepienie implantu nogi sowie błotnej, która od kilku lat przebywa w Bukwałdzie. Ptak świetnie lata, ale ma jedną nogę krótszą. Jeśli uda mu się wszczepić implant, jest duża szansa, że wróci do natury.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie jest największym tego typu obiektem w Warmińsko-Mazurskiem. Poza nim w regionie działa jeszcze siedem podobnych placówek: w Mazurskim Parku Krajobrazowym, w Jerzwałdzie, Dąbrówce, Napromyku, w Gronowie Elbląskim, Dębinach i Nowym Monasterzysku.

Żaden z tych ośrodków nie działa jednak na wschodzie regionu, dlatego ranne ptaki np. z okolic Gołdapi czy Orzysza często trafiają do ośrodków na Podlasiu.

 

Źródło: PAP
Autor: P. Karpiszen/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich, dzikie ptaki
Wypadki w Olsztynie i w okolicach Kudyp. Dwie osoby trafiły do szpitala

W Olsztynie były utrudnienia na ulicy Armii Krajowej. Na pasie w kierunku ulicy Schumana samochód osobowy uderzył w bariery. Kierowca trafił do szpitala. Zablokowana była także...

Zamknij
RadioOlsztynTV