Lekarz z Elbląga jako pierwszy w Europie przeprowadził nowatorską operację nadgarstka
W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu od 2008 roku działa „pododdział chirurgii ręki”. Jak podkreśla dyrektor Szpitala Mirosław Gorbaczewski, to absolutna polska pierwsza liga. Jest to jedyny taki pododdział w województwie, który pełni także dyżury ogólnopolskie.
Koordynatorem jest lekarz Mirosław Kulmaczewski, który w czerwcu ubiegłego roku jako pierwszy w Europie przeprowadził udaną operację chorego nadgarstka. Choroba Kienbocka, czyli jałowa martwica kości księżycowej w nadgarstku, dotyczy ludzi młodych, często dwudziestolatków i dotychczas prowadziła nieuchronnie do trwałego kalectwa.
Proteza, której używa doktor Kulmaczewski jest przeznaczona do rekonstrukcji stopy, ale jeden z ortopedów w USA zaadoptował ją do nadgarstka. Operacja polega na usunięciu części kości nadgarstka i wszczepieniu w to miejsce właśnie protezy. Doktor Kulmaczewski wykonał już trzy takie operacje – jedna z osób operowanych wróciła już do pracy. Pewną barierą może być cena protezy – 9 tysięcy złotych. Tej kwoty NFZ nie refunduje. Refunduje jedynie pracę lekarzy przy operacji. Protezy do dotychczasowych trzech operacji sfinansował elbląski Szpital Miejski.
Autor: J. Salmonowicz
Redakcja: A. Dybcio