Lasy, Jeziora, Rzeki – Nadleśnictwo Wipsowo
Premierowa audycja cyklu Lasy, Jeziora, Rzeki opowiada o urokach Nadleśnictwa Wipsowo.
Leśnicy Łukasz Ferschke i Łukasz Albert w barwny sposób opisują jezioro Perszk (zwane też Perskim lub Czarnym), zabrali też Marka Lewińskiego nad jezioro Dłużek w okolicach Bartołt Wielkich. Leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo zachęcają również do spędzenia nocy w lesie i przypominają o warunkach, jakie trzeba spełnić, by to zrobić.
Marek Lewiński skorzystał też z możliwości wejścia na wieżę obserwacyjną Lasów Państwowych w Wipsowie. To obiekt, który ma ponad 40 metrów wysokości. Stamtąd podziwia i opisuje okolice miejscowości Wipsowo, Kołaki, Ramsowo i Boreczek.
Nadleśnictwo Wipsowo położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiatach: mrągowskim, olsztyńskim i szczycieńskim, w gminach: Sorkwity, Barczewo – miasto, Barczewo – obszar wiejski, Biskupiec – miasto, Biskupiec – obszar wiejski, Dobre miasto – obszar wiejski, Dywity, Jeziorany – miasto, Jeziorany – obszar wiejski, Kolno, Purda, Dźwierzuty, Pasym – miasto i Pasym. W jego skład wchodzą trzy obręby leśne: Purda Leśna, Sadłowo II i Wipsowo.
Głównymi gatunkami drzew na terenie nadleśnictwa są gatunki iglaste, z dominującym udziałem sosny, modrzewia i świerka. Coraz większy udział zaczynają stanowić gatunki drzew liściastych, szczególnie gatunki takie jak: brzoza, dąb, olsza.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński