Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lapidaria przypominają przedwojenne miejsca pochówków elblążan

Fot. porteEl.pl

Spacerując po Elblągu można natknąć się na skwerach czy w parkach na tablice z nazwami dawnych cmentarzy. Przed wojną było 11 nekropolii, w tym kilka w centrum miasta.

Wszystkie zostały po wojnie zlikwidowane, a ślady po nich – zatarte. Wspomnieniem po nekropoliach są powstałe ponad 20 lat temu lapidaria, przypominające miejsca pochówków elblążan różnych wyznań.

Mosiężne tablice z napisami po polsku i po niemiecku można znaleźć w Parku Traugutta, przy targowisku miejskim, kościele Bożego Ciała i gmachu sądu. Lapidaria są zadbane przez cały rok, a 1 i 2 listopada są udekorowane chryzantemami i płoną tam znicze.

W Elblągu nie ma śladu po wielu zasłużonych dla miasta obywatelach różnych narodowości. Nie ma grobów fabrykanta Ferdynanda Schichau’a, miłośnika i propagatora polskiej literatury Henryka Nitschmanna czy mauzoleum rodzinnego budowniczego Kanału Elbląskiego Jacoba Steenke. Niszczycielom oparł się w części cmentarz protestancki, na który pochowany był producent samochodów Frantz Komnick.

Na cmentarzu Agrikola jest jeszcze jedno szczególne miejsce pamięci – Krzyż Katyński, ustawiony tam w 1981 roku przez opozycjonistów. Przetrwał stan wojenny i do dziś jest miejscem patriotycznych uroczystości.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Elbląg
Elbląskie metalowe rzeźby po renowacji. „Jest to cykl bez końca”

Pięć kolejnych form przestrzennych z elbląskiej, miejskiej kolekcji przeszło renowację. Metalowe rzeźby potrzebują co kilka lat odnowienia, czasem trzeba też uzupełnić zniszczone lub skradzione ich elementy....

Zamknij
RadioOlsztynTV