Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzyżacy zaatakują zamek. W sobotę w Olsztynie inscenizacja walk

Fot. M. Kwiatkowska

W sobotę, 27 stycznia o godz. 11 pod hurdycjami olsztyńskiego zamku rozpocznie się inscenizacja walk, które miały miejsce w styczniu 1521 roku. Zaplanowano także premierę gry o Koperniku. 

W inscenizacji ataku wojsk krzyżackich na Olsztyn udział wezmą rekonstruktorzy, którzy zaprezentują wyjątkowe widowisko. Hukną hakownice, a sam Mikołaj Kopernik będzie nadzorował przygotowania do obrony. Po pokazie rozpocznie się prezentacja gry, aplikacji i filmu o działalności Kopernika w Olsztynie.

Program:

 „Inscenizacja ataku wojsk krzyżackich na Olsztyn w styczniu 1521 r.”, 27 stycznia 2024 r. (sobota) ul. Zamkowa, Olsztyn

  • godz. 11.00 – uroczyste odpalenie hakownic
  • godz. 11.05 – inscenizacja z udziałem kilkudziesięciu uczestników
  • godz. 11.50 – zakończenie inscenizacji, przejście zaproszonych gości do refektarza olsztyńskiego zamku
  • godz. 12.00 – premiera gry, aplikacji i filmu o działalności Mikołaja Kopernika w Olsztynie

Relacje z inscenizacji na antenie Radia Olsztyn w sobotę od godz. 13.

Atak zaciężnych wojsk krzyżackich na Olsztyn był epizodem z okresu wojny polsko-krzyżackiej prowadzonej w latach 1519-1521. Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, umiejętnie wmieszał swoje interesy w orbitę polityki prowadzonej przez dwory cesarski, polski, moskiewski i papieski. A pośrodku tego wszystkiego była Warmia, biskupstwo w obrębie ziem polskich, gdzie jednym z kanoników był Mikołaj Kopernik, którego dobry los w tym czasie rzucił do Olsztyna. Tę wojnę prowadzono w stylu europejskim, na który Albrecht Hohenzollern napatrzył się, towarzysząc Cesarzowi Maksymilianowi I w jego zbrojnej wyprawie do Italii.

Oddziały zaciężnych prowadziły podjazdy, usiłując zdobyć kolejne bastiony przeciwnika i zajmując jak najlepsze pozycje do kolejnych wypadów. W realiach jesieni 1520 roku wyglądało to następująco. W połowie października zaciężni krzyżaccy wtargnęli na obszar środkowej Warmii i od 19 października oblegały Lidzbark. Wielki mistrz Albrecht, w trakcie oblężenia Lidzbarka Warmińskiego, wydzielił oddział trzech rot piechoty, kawalerii oraz artylerii do zdobycia Dobrego Miasta. W mieście broniła się załoga 200 zaciężnych polskich i czeskich a obroną kolegiaty dowodził kanonik Fabian Emerich. Podczas szturmu i strzelaniny zginęło 70 zaciężnych krzyżackich, a ich dowódca rotmistrz Zygmunt von Sichau został postrzelony kulą w nogę po ośmiu dniach zmarł. Drugi szturm zakończył się sukcesem. Orneta poddała się po ośmiu dniach oblężenia.

W tej sytuacji Mikołaj Kopernik i kanonicy zebrani w olsztyńskim zamku wystosowali do króla polskiego list, w którym prosili go o pomoc. Kopernik od grudnia 1520 roku zabiegał o doposażenie olsztyńskiego zamku w hakownice.

26 stycznia 1521 roku oddział krzyżackich zaciężnych wybrał się w okolice Olsztyna, by odbić stado bydła zagarnięte uprzednio przez polskich zaciężnych pod Dobrym Miastem. Pod Olsztynem Krzyżacy rozbili polski oddział i natychmiast „idąc za ciosem”, wybili jedną z furt fortyfikacji miejskich. Do zdobycia miasta zabrakło im sprzętu oblężniczego i Wilhelm von Schaumburg odgrażał się, że jak tylko dostanie hakownice, proch i puszkarza to odniesie sukces. Do drugiego szturmu już nie doszło.

W lutym Mikołaj Kopernik otrzymał upragnione hakownice. Wkrótce rozpoczęły się rokowania pokojowe. W 1525 roku Albrecht Hohenzollern złożył w Krakowie uroczysty hołd królowi polskiemu.

Redakcja: A. Niebojewska/ Mat. prasowe

501. rocznica obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Były pokazy i inscenizacje

 

Więcej w bitwa, zamek, Krzyżacy, Mikołaj Kopernik, inscenizacja
Olsztyn podsumował obchody jubileuszowego Roku Kopernika

Olsztyn podsumował jubileuszowy rok Mikołaja Kopernika. W ubiegłym roku obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci tego wielkiego uczonego. Najważniejsze wydarzenia, które odbywały się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV