Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

501. rocznica obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Były pokazy i inscenizacje

Fot. M. Kwiatkowska

Olsztyn uczcił 501. rocznicę obrony miasta przed Krzyżakami. Obroną dowodził Mikołaj Kopernik.

Wydarzenia sprzed pięciu wieków zostały pokazane na Starym Mieście podczas mini inscenizacji z udziałem rycerzy – mówi Paweł Obłoza z Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej.

00:00 / 00:00

Gród został oszczędzony dzięki obronie dowodzonej przez wielkiego astronoma i kanonika warmińskiej kapituły katedralnej.

Olsztyn podczas ostatniej wojną z zakonem krzyżackim, która toczyła się w latach 1519-1525, był dwukrotnie oblegany. Mikołaj Kopernik, który schronił się tu po splądrowaniu Fromborka, uczynił z tego grodu twierdzę. Dlatego wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern po zignorowaniu przez Kopernika ultimatum, odstąpił od oblężenia.

26 stycznia pod mury podeszli Krzyżacy, stacjonujący w Dobrym Mieście, ale z uwagi na brak odpowiedniego wyposażenia oraz na przeważającą liczbę obrońców, odstąpili od ataku powodując tylko nieznaczne straty.

Obrona Olsztyna, dowodzona przez Mikołaja Kopernika była świętowana wspólnie z 9. Batalionem Dowodzenia. Nie brakowało pokazów, mini inscenizacji historycznych, jak również współczesnych dynamicznych pokazów w wykonaniu Wojska Polskiego.

Można było także obejrzeć współczesne wozy wojskowe, które – jak się okazało – budziły w przechodniach różne emocje.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

Współcześni rycerze

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. www.olsztyn.eu

Autor: B. Gajlewska/M.Kwiatkowska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Mikołaj Kopernik
Kilkadziesiąt osób szuka zaginionego Jerzego Śliwczyńskiego

Trwają poszukiwania Jerzego Śliwczyńskiego z Olsztyna. Córka i syn zaginionego, razem z rodzinami, znajomymi, ale też chętnymi, by pomóc, od rana przeszukują sady nieopodal Osiedla Generałów...

Zamknij
RadioOlsztynTV