Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: Jest szansa na zwiększenie dopłat bezpośrednich dla rolników

Straty w rolnictwie spowodowane suszą są podobne do tych z zeszłego roku – zauważył w Porannych pytaniach Radia Olsztyn były minister rolnictwa i rozwoju wsi, europoseł z Warmii, Mazur i Podlasia Krzysztof Jurgiel.

Suszą objętych jest około dwóch milionów hektarów, zaś wszystkich terenów upraw mamy czternaście milionów hektarów. I właśnie to oddaje rozmiary suszy. Z informacji, jakie przekazał resort, mamy podobną sytuację jak w roku ubiegłym. Ceny będą się kształtowały w zależności od podaży

– zwracał uwagę Krzysztof Jurgiel.

Gość Porannych pytań dodał, że w sadownictwie zebranych zostanie około 2 miliony 700 tysięcy ton jabłek, a w latach ubiegłych w Polsce zbierano około 4 milionów ton co oznacza około 30% strat.

Były minister rolnictwa i rozwoju wsi dodał również, że istnieje możliwość zwiększenia kwoty zaliczek dopłat bezpośrednich dla rolników. Podstawą do wypłat, w jego ocenie, jest tegoroczna susza:

Jeden z artykułów tego rozporządzenia przewiduje możliwość wystąpienia do Unii Europejskiej. Minister Ardanowski złożył taki wniosek, ale około miesiąca-dwóch zajmie przygotowanie załączników. Wiadomo, że środki przydzielane przez Unię muszą mieć określone podstawy, czyli szczegółowe analizy ekonomiczne, przedstawienie strat.

Ponadto europoseł powiedział, że susza w centralnym pasie kraju wystąpiła na dwóch milionach hektarów. W Polsce uprawia się 14 milionów hektarów ziemi.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Jurgielem

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, rolnik, dopłaty, susza, straty, video
Syn Mela Gibsona debiutuje jako reżyser. Film można oglądać na VOD

Syn Mela Gibsona nakręcił horror survivalowy o alkoholiku, który musi walczyć o przetrwanie w makabrycznej grze pośrodku amerykańskiej pustyni. Uhonorowany szesnastoma nagrodami na licznych światowych festiwalach...

Zamknij
RadioOlsztynTV