Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kryzysy się pogłębiają, a system kuleje. Gdzie szukać pomocy?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Miniony weekend przyniósł w Olsztynie kolejną tragedię. Z wiaduktu nad ul. Mazowieckiego skoczyła kobieta. Nie przeżyła upadku. Nie wiemy, jakie były przyczyny decyzji jaką podjęła, natomiast nie od dziś wiadomo, że w społeczeństwie kryzysy pogłębiają się. Nasilenie widoczne jest od czasu pandemii.

Kiedy dochodzi do takich tragedii od razu przychodzą pytania – nie tyle o to, co się stało, a bardziej o to, co nie zadziałało. Zdaniem suicydologa Ryszarda Jabłońskiego, takich sytuacji jest i będzie coraz więcej, bo cały czas pogarsza się kondycja psychiczna naszego społeczeństwa. System kuleje, a ludzie w wielu przypadkach nie potrafią sami znaleźć dla siebie pomocy, której tak potrzebują. Muszą wiedzieć – jak mówi Jabłoński – że ktoś chce ich chociaż wysłuchać.

W obliczu długich kolejek do gabinetów psychiatrycznych doraźną pomocą miał służyć mobilny punkt pomocy psychologicznej. I służył, ale jego ostatnia edycja zakończyła się z końcem minionego roku, bo nie ma finansowania.

– To bardzo zła wiadomość – mówił nam Andrzej Kędzierski z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie, które koordynowało ten projekt, zwłaszcza, że osób, które potrzebują pomocy nie ubywa.

Inną sprawą jest też to, że dostęp do darmowej porady z założenia był ograniczony. Mobilny punkt co roku był uruchamiany tylko na kilka miesięcy, w drugiej połowie roku, a – jak podkreśla Kędzierski – pomoc jest potrzeba cały czas. Specjaliści wypełniali dużą lukę, można było się z nimi kontaktować, kiedy inne miejsca były już zamknięte – po południu, w nocy, ale też w weekendy czy święta.

Projekt w Warmińsko-Mazurskiem ma za sobą 4 edycje. W 2023 roku specjaliści odebrali ponad 60 telefonów od osób, które potrzebowały wsparcia. Działanie było podejmowane natychmiast. Bo tylko tak można pomóc. Nie trzeba wiele – Ryszard Jabłoński mówił nam, że wystarczy, że osoba w kryzysie po prostu zostanie wysłuchana. To już pierwszy i tym samym bardzo ważny krok do zmian w jej życiu.

Czy kolejna edycja mobilnego pomocowego punktu w naszym regionie jeszcze ruszy? Dziś tego jeszcze nie wiadomo. Konkurs, jak w latach minionych, jeśli będzie ogłoszony, to najwcześniej w połowie roku.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, apelowali natomiast, by kiedy dzieje się coś złego nie czekać i szukać pomocy. Zawsze można skorzystać z telefonu zaufania, działa też strona internetowa Życie warte jest rozmowy, gdzie także można uzyskać specjalistyczną pomoc.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

Tragedia na dawnej Obiegowej. Jest ofiara śmiertelna

Więcej w pomoc, depresja, samobójstwo, suicydolog
Uchodźcy z Ukrainy wciąż mogą liczyć na pomoc

Pomoc Ukrainie nie jest już tak duża i spontaniczna jak w pierwszych miesiącach rosyjskiej agresji, ale wciąż jest. Uchodźcom jak i tym, którzy zostali w Ukrainie...

Zamknij
RadioOlsztynTV