Kredyt na budowę domu: jak go dostać? Najważniejsze informacje o kredycie na budowę
Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Ta ma bezsprzecznie wiele zalet: oferuje praktycznie pełną niezależność, spokój, dużą przestrzeń i dostosowanie najdrobniejszych elementów projektu do indywidualnych preferencji. Na drodze do realizacji tych celów zwykle stają jednak finanse. Oczywiście budowa od podstaw to duży wydatek, zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej również konieczność zakupu działki. Z tego powodu często sięgamy również po wsparcie banków. Kredyt na budowę domu to olbrzymia szansa dla wielu osób. Pod kilkoma względami różni się jednak od standardowego kredytu hipotecznego, dlatego należy dobrze przygotować się do całego procesu.
Kredyt na budowę domu: czym się wyróżnia?
Założenie samego kredytu hipotecznego jest proste: bank finansuje zakup nieruchomości, a najważniejszym zabezpieczeniem staje się przy tym ustanowienie hipoteki. Dzięki temu klienci mogą liczyć na stosunkowo proste procedury, skupiające się głównie na ocenie ich możliwości finansowych oraz wartości samej nieruchomości, a bank znacznie ogranicza ryzyko udzielenia środków. Z jego pomocą można sfinansować również budowę własnego domu. – Kredyt na budowę domu to zwykły kredyt hipoteczny, oferuje również standardowe warunki finansowe. Sam proces wygląda jednak nieco inaczej i wymaga od kredytobiorcy dobrego przygotowania – mówi Michał Dawidowicz z serwisu blogkredytowy.pl, na którym uczy m.in., jak uzyskać kredyt na budowę domu na korzystnych warunkach – https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.
Kredyt na budowę domu: wkład własny
W przypadku kredytu na budowę domu nieco inaczej prezentuje się kwestia wniesienia obowiązkowego wkładu własnego. Choć nadal należy to zrobić, a większość banków dostosowała swoje wymagania w tym zakresie do rekomendacji S KNF, zgodnie z którą powinno być to minimum 20% wartości nieruchomości lub 10% z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, można w tym celu zakwalifikować również inne poniesione koszty. Jako wkład własny bank potraktuje więc np. zakup działki budowlanej, wydatki na projekt czy materiały budowlane. Wciąż jednak kluczowym wskaźnikiem będzie LtV (Loan to Value), określające stosunek udzielonego kredytu do wartości. Im niższy, tym lepsze warunki kredytu na budowę domu. Sporym problemem może być natomiast otrzymanie kredytu na budowę domu na działce rolnej przekraczającej 3 000 metrów kwadratowych. Na przeszkodzie mogą stanąć kwestie formalne, gdyż tylko kilka banków będzie w stanie zaakceptować nieruchomość o tak dużym areale.
Trudności w określeniu kosztów i wysokości kredytu
W przypadku zakupu istniejącej nieruchomości określenie jej wartości jest stosunkowo proste. Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, dzięki czemu bank może bez problemów określić również realną wartość zabezpieczenia. W przypadku kredytu na budowę domu jest to nieco większy problem. Na kredytobiorcy spoczywa obowiązek dostarczenia kosztorysu budowy, w wielu przypadkach będzie musiał go również zaakceptować kierownik budowy lub rzeczoznawca. Oprócz tego banki mają oczekiwania wobec stanu ukończenia budowy. Kosztorys budowlany to w praktyce jeden z najważniejszych dokumentów, który będzie podlegał skrupulatnej ocenie analityków. Od niego zależna będzie również wypłata kolejnych transz kredytu. Nie należy jednak obawiać się tego elementu całego procesu. Na każdym etapie warto korzystać z rad doświadczonych ekspertów, a sam produkt jest adresowany do różnych klientów. Kredyt na budowę domu dla młodych osób również jest w pełni realny.
Kredyt na budowę domu: warunki wypłaty środków
Kredyt na budowę domu różni się od standardowego kredytu hipotecznego również sposobem wypłaty środków. W przypadku zakupu istniejącej nieruchomości te zazwyczaj są wypłacane jednorazowo bezpośrednio na konto sprzedawcy. W przypadku budowy domu wypłaty są natomiast najczęściej dzielone na transze. Ich liczba zależy od polityki konkretnej instytucji oraz specyfiki danej inwestycji, zazwyczaj jednak środki dzielone są na 3-5 partii. Ilość transz będzie uzależniona od obecnego stanu zaawansowania inwestycji oraz kwoty kredytu. Wypłata kolejnych transz kredytu na budowę domu jest natomiast uzależniona od realizacji zgodnie z planem kolejnych prac budowlanych, które przekładają się oczywiście również na wzrost wartości nieruchomości.