Olsztyn, Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm., Region, Regiony
„Kopernik jest nasz wspólny”. Pierwsza Colloqiua Copernicana w regionie
O osiągnięciach Mikołaja Kopernika wiemy wszystko, teraz chcemy się dowiedzieć jakim był człowiekiem. Odpowiedź na to pytanie mają dać spotkania Colloqiua Copernicana.
To cykl, który po latach został wznowiony jako element obchodów Roku Kopernikańskiego. Jak powiedział dyrektor instytutu dr Jerzy Kiełbik badania nad życiem Mikołaja Kopernika są wciąż żywe. Przodują w nich dwa środki: Olsztyn i Toruń. Dzięki tym spotkaniom naukowcy mogą przybliżyć wyniki swych badań szerszej grupie publiczności.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Olsztynie w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Pojawili się na nim sławni badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłębiający życie wielkiego astronoma.
Prof. Janusz Małłek zapytany czy potrafi rozstrzygnąć spór Olsztyna i Torunia dotyczący tego czyj jest Kopernik, odpowiedział, że nie da się tego określić, dlatego odpowiedź brzmi: „nasz wspólny”.
Muzealnik Janusz Cygański, który mówił o pomnikach Mikołaja Kopernika w województwie warmińsko-mazurskim zaproponował przywrócenie dawnego wyglądu pomnikowi astronoma w Parku Podzamcze w Olsztynie. Pierwotnie – w 1916 roku – popiersie na cokole zwieńczone było 8 metrowym baldachimem. Pomnik w 1943 roku rozebrany został przez Niemców. W 1946 roku przywrócono go, ale już bez baldachimu.
Kolejne Colloqiua Copernicana odbędą się w Lidzbarku Warmińskim, Braniewie i Fromborku.
Autor: D. Grzymska
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy