Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Kopernik jest nasz wspólny”. Pierwsza Colloqiua Copernicana w regionie

Fot. D. Grzymska

O osiągnięciach Mikołaja Kopernika wiemy wszystko, teraz chcemy się dowiedzieć jakim był człowiekiem. Odpowiedź na to pytanie mają dać spotkania Colloqiua Copernicana.

To cykl, który po latach został wznowiony jako element obchodów Roku Kopernikańskiego. Jak powiedział dyrektor instytutu dr Jerzy Kiełbik badania nad życiem Mikołaja Kopernika są wciąż żywe. Przodują w nich dwa środki: Olsztyn i Toruń. Dzięki tym spotkaniom naukowcy mogą przybliżyć wyniki swych badań szerszej grupie publiczności.

00:00 / 00:00

Mikołaj Kopernik

Pierwsze spotkanie odbyło się w Olsztynie w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Pojawili się na nim sławni badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłębiający życie wielkiego astronoma.

Prof. Janusz Małłek zapytany czy potrafi rozstrzygnąć spór Olsztyna i Torunia dotyczący tego czyj jest Kopernik, odpowiedział, że nie da się tego określić, dlatego odpowiedź brzmi: „nasz wspólny”.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Muzealnik Janusz Cygański, który mówił o pomnikach Mikołaja Kopernika w województwie warmińsko-mazurskim zaproponował przywrócenie dawnego wyglądu pomnikowi astronoma w Parku Podzamcze w Olsztynie. Pierwotnie – w 1916 roku – popiersie na cokole zwieńczone było 8 metrowym baldachimem. Pomnik w 1943 roku rozebrany został przez Niemców. W 1946 roku przywrócono go, ale już bez baldachimu.

00:00 / 00:00

Kolejne Colloqiua Copernicana odbędą się w Lidzbarku Warmińskim, Braniewie i Fromborku.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, Mikołaj Kopernik, spotkanie
O losach najsłynniejszego dzieła i pomnikach Kopernika w Instytucie Północnym

Colloquia Copernicana to tytuł sesji naukowej poświęconej Mikołajowi Kopernikowi, która rozpoczyna się w Instytucie Północnym w Olsztynie. Podczas spotkania znawcy tematu będą mówili o życiu i...

Zamknij
RadioOlsztynTV