Konwencja ONZ pomoże w zwalczaniu barier
Obowiązuje od 4 lat i wymaga zmiany postrzegania niepełnosprawności. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych jest dokumentem, który wprowadza konkretne obowiązki i rozwiązania.
Respektując ją władza publiczna nie może zasłaniać się niewiedzą i brakiem pieniędzy na poprawę życia osób niepełnosprawnych. W Olsztynie rozmawiano o przestrzeganiu wypracowanych zasad. 15 procent mieszkańców Warmii i Mazur to osoby niepełnosprawne. Wiele z nich nawet nie wie, że taka konwencja istnieje i została ratyfikowana przez polski rząd.
– Wiedza ta jest bardzo potrzebna, bo konwencja zmienia podejście do niepełnosprawności, pokazuje, że na niepełnosprawnych nie powinno się patrzeć przez pryzmat barier architektonicznych, ale przez prawa człowieka – mówi Monika Zima-Parjaszewska, prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
– Trzeba walczyć z przejawami dyskryminacji niepełnosprawnych, które codziennie są widoczne w służbie zdrowia, edukacji, czy podczas wizyt w urzędach – podkreśla przedstawiciel warmińsko-mazurskiego sejmiku osób niepełnosprawnych Dariusz Śledź.
Od przyszłego roku na Warmii i Mazurach wdrażanie konwencji ONZ w administracji rządowej i samorządowej ma być monitorowane.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

W Olsztynie rozmawiano o przestrzeganiu konwencji ONZ i prawach osób niepełnosprawnych. Fot. K. Grabowska

W Olsztynie rozmawiano o przestrzeganiu konwencji ONZ i prawach osób niepełnosprawnych. Fot. K. Grabowska
(grab/bsc)
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Wybory prezydenckie. Ważne terminy dla seniorów i osób z niepełnosprawnością
-
Świadczenia wspierające utknęły w systemie. „Część osób nie doczeka wypłaty”
-
Są opóźnienia. Nowi pracownicy pomogą przy wnioskach o świadczenie wspierające
-
Nowa szkoła w Łupsztychu. Przestronne klasy i liceum dla Fenomenalnych