Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konferencja: I Wojna Światowa w Prusach Wschodnich

Tablica poświęcona mieszkańcom Radziej i okolic, którzy zginęli podczas I wojny światowej, fot. Alicja Kulik

„I Wojna Światowa w Prusach Wschodnich” – to temat dwudniowej konferencji, która po południu rozpocznie się w ostródzkim zamku.

Naukowcy z całej Polski przedstawią wspomnienia Niemców, Rosjan i Polaków uczestniczących w działań wojennych w tej części Europy. Zaprezentowana zostanie również m.in. kampania 1914 roku w świetle wspomnień brytyjskiego attache, problematyka polska we wspomnieniach wojennych generała Ericha Ludendorffa oraz udział lotnictwa w bitwie pod Tannenbergiem na podstawie ówczesnych pamiętników i prasy.

Konferencję podsumuje piątkowa dyskusja (20.09.) uczestników ogólnopolskiego spotkania. Zamysłem organizatorów jest przypomnienie ważnych dla Warmii i Mazur, nie tylko militarnych, wydarzeń z okresu I wojny oraz stworzenie jak najlepszej płaszczyzny do wymiany poglądów na ten temat.

W przyszły roku minie setna rocznica wybuchu I wojny światowej, i chociaż niepodległej Polski wśród walczących państw nie było, to udział Polaków, w często bratobójczych walkach armii państw zaborczych, był ogromny. Szacuje się, że od 1914 do 1918 roku przez szeregi armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej przeszło od niespełna 3 do prawie 3 i pół miliona żołnierzy polskiego pochodzenia. (Karp/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna
A potem był Sybir

17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Polski na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego między Związkiem Radzieckim a hitlerowskimi Niemcami.  Atak sowietów na Polskę...

Zamknij
RadioOlsztynTV