Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kończy się sezon nawigacyjny na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Od dziś szlak żeglugowy jest zamknięty

Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Zakończenie sezonu nawigacyjnego nie oznacza zakazu żeglugi, ale od tej pory wodniacy pływają na własną odpowiedzialność.

Komunikat nawigacyjny o zamknięciu szlaku żeglugowego systemu Wielkich Jezior Mazurskich przed sezonem zimowym wydał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zamknięto zarówno liczący ponad 86 kilometrów główny szlak – od jeziora Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie oraz szlaki boczne.

Do czasu wystąpienia pierwszych zjawisk lodowych, dopuszcza się żeglugę na tych szlakach z zachowaniem szczególnej ostrożności, wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko armatora

– wskazano w komunikacie.

Również od dziś na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich wyłączony jest system ostrzegawczy przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, który wznowi pracę dopiero w przyszłym sezonie nawigacyjnym, czyli na wiosnę. Rozpoczyna się demontaż oznakowania żeglugowego, tj. pływających boi, a częściowo także oznakowania brzegowego na szlakach.

Już 30 września swoje dyżury zakończyły wodne karetki Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, stacjonujące w Sztynorcie, Giżycku, Rynie i Wierzbie.

Podczas minionego sezonu – trwającego od początku czerwca – pływające załogi medyczne MOPR udzieliły pomocy blisko 250 poszkodowanym na wodzie, a także na lądzie w pobliżu brzegów jezior. Wzywano je m.in. do ofiar wypadków, tonących, osób z urazami i oparzeniami albo po ciężkich reakcjach alergicznych.

Fot. Ł. Węglewski

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, jeziora, Wielkie Jeziora Mazurskie, sezon
Poprawia krążenie, łagodzi depresje oraz niektóre bóle. Rozpoczął się sezon na morsowanie

Woda w jeziorze Ukiel ma około 14 stopni i dla doświadczonych miłośników zimowych kąpieli jest jeszcze zbyt ciepła. Jednak jak podkreślają morsy z olsztyńskiego stowarzyszenia Kąpiący...

Zamknij
RadioOlsztynTV