Kolejny biskup warmiński upamiętniony na historycznym trakcie w Bałdach
Jan Stanisław Zbąski – to kolejny z duchownych, któremu poświęcono pamiątkowy głaz na historycznym Trakcie Biskupów Warmińskich w Bałdach.
Trakt jest fragmentem dawnego traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Odcinek liczy około jednego kilometra.
– Mamy tu głazy z wizerunkami biskupów warmińskich i tablice z biogramami i mapami historycznymi. Są tu też wrota Warmii, które witają biskupów podążających na zamek w Lidzbarku Warmińskim – powiedziała Teresa Chrostowska – wójt gminy Purda.
5 lipca 1243 ówczesny papież Innocenty IV ustanowił na terenie Prus cztery diecezje katolickie. – I właśnie dlatego takie święto Warmii urządzamy już od 12 lat – dodał regionalista i pisarz warmiński Edward Cyfus – pomysłodawca utworzenia traktu.
Wszyscy biskupi warmińscy od Maurycego Ferbera do Ignacego Krasickiego przybywając do diecezji warmińskiej, podróżowali szlakiem wiodącym przez Bałdy do Przykopu i dalej do Lidzbarka Warmińskiego. I w Bałdach zrodził się obyczaj uroczystego witania nowego pasterza przez mieszkańców okolicznych wsi i całej diecezji, przedstawicieli kapituły warmińskiej, szlachty i wojska.
Powitania musiały być niezwykle huczne, skoro Walenty Barczewski, pisząc swoje „Kiermasy na Warmii” w latach 80-tych XIX wieku podał, że mieszkańcy Butryn, Przykopu, czy Bałd wiele tu sobie jeszcze opowiadają o hojności i dobroci tych panów, jako też o wspaniałości i grzeczności ich orszaków.
Równolegle w Bałdach trwa XII Warmiński Kiermas Dialogu, Kultury i Zabawy. W ramach tego wydarzenia wystawę „Perły Dominium Warmińskiego” przygotowało Stowarzyszenie Sympatyków Filatelii Maltańskiej. – Pokazujemy tylko to, co zostało stworzone przez biskupów polskich – powiedział Radiu Olsztyn Piotr Kuskowski.
Oprócz tego można spróbować lokalnych przysmaków i posłuchać regionalnej muzyki.
Program 12. Warmińskiego Kiermasu w Bałdach
12.00 – uroczysta msza św. w kościele w Butrynach z udziałem metropolity warmińskiego.
od 12.00 – Bałdy – pokazy rzemiosła, prezentacje i konkursy edukacyjne, stoiska z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową. Ręcznie robione zabawki, ozdoby z suszonych kwiatów, chusty, biżuteria artystyczna, wyroby z wikliny, sery, wędliny, warmińskie miody, kuchy, kompoty i wiele innych.
Warsztaty zielarskie, garncarskie, rękodzielnicze. Pokazy dawnych rzemiosł, strojów i tańców warmińskich. Dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami – wyścigi w workach, toczenie koła za pomocą kija, wyścigi z balonami, kręcenie hula hopem, zabawy z chustą, animacje dla dzieci.
13.15 – uroczyste odsłonięcie głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim dla bpa Jana Stanisława Zbąskiego (fundatorzy Nadleśnictwo Olsztyn i gmina Purda) .
13.45 – kostiumowa inscenizacja powitania biskupa Michała Stefana Radziejowskiego na granicy Warmii. Wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk, Marcin Kiszluk oraz amatorzy, statyści i wszyscy zgromadzeni jako stany warmińskie.
14.15 – Folklor warmiński w najlepszym wydaniu – utytułowana Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi (UWM Olsztyn).
od 17.30 – muzyka na żywo
HORPYNA – zaprezentuje tradycyjne utwory grane w stylistyce folkowo-rockowej.
Gwiazda wieczoru: Warszawska Orkiestra Sentymentalna- muzycy kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych
Autor: M.Lewiński
Redakcja: Ł.Węglewski