Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region, Regiony
Kolejne wybudzenia w Budziku dla dorosłych. „Wszyscy dobrze rokują”
Troje kolejnych podopiecznych Kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie udało się wybudzić ze śpiączki. To osoby, które trafiły do placówki po urazach czaszkowo-mózgowych.
Ich stan zdrowia rokuje poprawę. Wśród wybudzonych jest pan Paweł, z którym można już nawiązać kontakt. W obecności dziennikarzy pacjent rozmawiał z neurologopedą. Powiedział m.in. jak ma na imię i co ma ochotę zjeść.
Informacje o kolejnych wybudzeniach przekazał podczas konferencji w Olsztynie koordynator zakładu rehabilitacji leczniczej dr Piotr Siwik.
Jeden pacjent jest po wypadku komunikacyjnym, drugi po upadku z wysokości, trzeci także przeszedł uraz głowy. Mamy zatem trzech pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych. Wszyscy oni stosunkowo dobrze rokują, jeśli chodzi o powrót do lepszego stanu funkcjonalnego świadomości
– wyjaśnił.
W ostatnich trzech miesiącach w olsztyńskiej klinice Budzik ze śpiączki wybudziło się już pięcioro pacjentów.
Jak zauważyła fizjoterapeutka Sylwia Smiszek, stan zdrowia chorych poprawia się dzięki rehabilitacji.
Przez te lata wypracowaliśmy pewien schemat, który codziennie jest zmieniany w zależności od stanu i nastroju pacjenta, bo to musimy brać pod uwagę. Uczestniczymy w przygotowaniu pacjenta do ćwiczeń. W skład 3-godzinnego dnia rehabilitacji wchodzą ćwiczenia bierne, pionizacja, masaże, naświetlania lampami, kąpiel i masaż podwodny hydropowietrzny. Obserwujemy pacjenta. Jeżeli ma dzień wymagający wyciszenia dajemy mu więcej czasu, spokoju, więcej relaksu. Jeżeli potrzebuje, żeby go bardziej zmobilizować, wtedy ćwiczymy więcej
– powiedziała.
W procesie powrotu do zdrowia ważna jest też praca z psychologiem. Aleksandra Szczypta zaznaczyła, że nie tylko pacjenta, ale też jego rodziny.
Bardzo potrzebna jest relacja rodziny z pacjentem, który po wybudzeniu diametralnie się zmienił. To cały czas on, tylko w innym stanie świadomości. Naszą rolą jest też uświadamianie rodzin i wspieranie ich w tym, że powrót do sprawności jaką chory miał wcześniej nie zawsze będzie możliwy. Pokazujemy jakie zasoby ma teraz dany pacjent i w jaki sposób można się z nim komunikować
– dodała.
Olsztyńska Klinika Budzik dla dorosłych działa od 2017 roku. Pod jej opiekę trafiło już stu pacjentów. Ponad połowa osób, które poddano rehabilitacji zaczęła się komunikować z otoczeniem. Program pobytu w Budziku to maksymalnie roczna terapia. W przypadku udokumentowanego wybudzenia, pacjent może kontynuować pobyt w placówce przez dodatkowy miesiąc.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy