Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kolejne remonty we Fromborku. Okazją będzie Rok Mikołaja Kopernika

Fot. A. Piedziewicz

Kolejne projekty rewitalizacyjne we Fromborku. W przyszłym roku będziemy obchodzili Rok Mikołaja Kopernika, stąd pomysły nowych inwestycji.

Najnowszy projekt będzie dotyczył terenu Starego Miasta, pomiędzy Wzgórzem Katedralnym a Zalewem Wiślanym. Władze Fromborka rozpisały przetarg na modernizację tzw. Placu Górników. To skwer przy Kanale Kopernika, z ładnym widokiem na Wzgórze Katedralne. Jego modernizacja ma przypominać o Operacji Frombork 1001, czyli wielkiej odbudowie Fromborka w latach 1967 – 1973.

Powstanie nowy teren wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Będzie odnowiona tablica upamiętniająca Operację 1001-Frombork, będą też nowe tablice, pokazujące zdjęcia i działania harcerzy podczas Operacji 1001-Frombork

– zapowiedział Damian Krasiński, zastępca burmistrza miasta.

00:00 / 00:00

Częścią skweru jest też scena. Zostanie przestawiona, by widownia podczas wydarzeń artystycznych miała lepszy widok na Wzgórze Katedralne. Miasto liczy na to, że inwestycję uda się zakończyć w połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, że fromborski samorząd w ostatnich latach przeprowadził też kilka innych inwestycji – m.in. odnowiono rynek, Kanał Kopernika, plażę miejską i promenadę nad Zalewem Wiślanym. We Fromborku trwają również zakrojone na bardzo szeroką skalę prace konserwatorskie na Wzgórzu Katedralnym.

Fot. Archikatedra Frombork

To, co wykonano w ostatnich latach, to konserwacja elewacji katedry, wymiana witraży, remont części polichromii, oraz budowa odwodnienia. Cały czas trwają prace konserwatorskie przy murze zachodnim oraz remont polichromii. Niebawem planowane jest także udostępnienie zwiedzającym poddasza fromborskiej katedry.

Najcenniejsza jest więźba dachowa – nad prezbiterium z połowy XV wieku, a nad korpusem katedry – z XVI wieku. Tam będzie też można zobaczyć wystawę opowiadającą o budowie katedry, tak by sobie uświadomić, że to wszystko, co jest nad nami, zostało wykonane bez komputera, bez gwoździ

– powiedział ks. dr Jacek Wojtkowski, proboszcz parafii katedralnej we Fromborku.

00:00 / 00:00

Parafia zaczęła również działania poza terenem Wzgórza Katedralnego

Są związane z kościołem świętego Mikołaja. To gotycki dawny kościół miejski we Fromborku. Pod koniec II wojny światowej obiekt został zniszczony, a PRL-owskie władze postanowiły całkowicie zmienić jego funkcję, przy okazji kompletnie niszcząc jego wnętrze.

Fot. A. Piedziewicz

Po wojnie pozostały mury i w 1946-47 uznano, że najlepszym pomysłem będzie tam stworzenie kotłowni miejskiej i całą infrastrukturę kotłowni wprowadzono do kościoła. Na rok 1973 przykryto kościół dachem. Wchodząc tam niestety widzimy barbarzyństwo tych, którzy przygotowali go jako kotłownię

– dodał ksiądz Wojtkowski.

00:00 / 00:00

Po modernizacji, dawny kościół ma być miejscem wydarzeń kulturalnych i społecznych, nie wróci już do funkcji świątyni, choć być może powstanie tam kaplica.

Fromborska parafia liczy na to, że w przyszłym roku – Roku Mikołaja Kopernika – uda się zakończyć badania archeologiczne i rozpocząć prace konserwatorskie przy murach.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, rewitalizacja, wzgórze katedralne
Bogate dziedzictwo warmińskich kościołów. Najwięcej dzieł zachowało się we Fromborku

W warmińskich kościołach jest około 200 obiektów plastyki nagrobnej - są to przede wszystkim płyty nagrobne, które wskazywały miejsce pochówku znacznej osoby oraz epitafia upamiętniające zmarłych....

Zamknij
RadioOlsztynTV