Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna akcja i kolejny kłopot. Nowy baner na olsztyńskich „szubienicach”

Fot. A. Piedziewicz

Kolejny spór o to, co można zawiesić na kontrowersyjnym zabytku. Na olsztyńskich „szubienicach” pojawił się nowy baner.

„Szubienice”, czyli pomnik dłuta Xawerego Dunikowskiego, został odsłonięty w latach 50. XX wieku jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Od lat 90. trwa dyskusja o tym, czy nadal powinien znajdować się w centrum Olsztyna. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent miasta deklarował nawet chęć usunięcia monumentu, jednak nie poparł wniosku o jego przeniesienie, wysłał natomiast do generalnego konserwatora zabytków wniosku o jego wykreślenie z rejestru zabytków.

Dziś (9 maja) na „szubienicach” zawisł nowy transparent – to napis „Katyń” na biało-czerwonym tle. Inicjatorami są trzy stowarzyszenia: Pro Partia, Związek Piłsudczyków oraz Stowarzyszenie Historyczne imienia Grota Roweckiego.

Moment zawieszenia baneru nie jest przypadkowy. 9 maja Rosja świętuje zakończenie II Wojny Światowej.

Ale jest to Dzień Zwycięstwa obchodzony tylko w Rosji, wpisany w kłamliwą politykę historyczną Rosji

– podkreśla Wojciech Kozioł, dawny opozycjonista i autor wielu banerów wieszanych w ostatnich latach na „szubienicach”.

W tym dniu świętuje się zakończenie wojny, ale chcieliśmy uwypuklić, że to żadne świętowanie, bo dla nas – Polaków – było to przejście z jednego zniewolenia do drugiego

– dodaje Władysław Kałudziński, również dawny opozycjonista i uczestnik wielu happeningów zwracających uwagą na dwuznaczny wydźwięk „szubienic”.

Na zawieszenie tego i jeszcze jednego baneru społecznicy próbowali uzyskać formalną zgodę miasta, ale jej nie dostali.

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu poprosił wnioskodawców o przedłożenie zezwolenia warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie możliwości umieszczenia takiej instalacji na pomniku, który jest wpisany do rejestru zabytków

– wyjaśnia Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta.

00:00 / 00:00

Społeczników takie podejście dziwi,  tym bardziej, że zawieszony na początku wojny w Ukrainie baner Wojciecha Kozioła „Solidarni z Ukrainą” również nie uzyskał żadnych zgód, podobnie jak postawione niedawno przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości tabliczki z imionami dzieci zamordowanych przez Rosjan w Ukrainie.

Baner Solidarni z Ukrainą wisi bez zezwolenia, mamy tutaj klepsydry z imionami – jest to również ingerencja w zabytkowy obiekt. Dlaczego one nie są zdejmowane, a Katyń nie może wisieć?

– pyta retorycznie Bogdan Bachmura ze stowarzyszenia Pro Patria.

00:00 / 00:00

Społecznicy uważają również, że nie ma potrzeby zwracać się do konserwatora zabytków o zgodę na zawieszenie baneru na pomniku – szczególnie po tym, jak w sprawie „szubienic” jasno wypowiedział się minister kultury i dziedzictwa narodowego, a więc przełożony wojewódzkiego konserwatora.

Urząd Miasta dostał wytyczne, dostał prośbę od ministra Glińskiego, że ten pomnik należy relokować

– podkreśla Bogdan Bachmura.

W czasie wieszania baneru interweniowała wezwana przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu policja. Ostatecznie na „szubienicach” zawisł napis „Katyń” na biało czerwonym tle, zrezygnowano natomiast z rozwieszenia drugiego baneru, z napisem „ruski mir” i znakami sierpa i młota, swastyki oraz „zetki” używanej przez wojsko rosyjskie na Ukrainie.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, wojna, Rosja, Rosjanie, Katyń, Ukraina, Dzień Zwycięstwa, Xawery Dunikowski
Prezydent o zbrodni katyńskiej: możemy dochodzić roszczeń od Rosji

- Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść...

Zamknij
RadioOlsztynTV