Kolędy na lirze korbowej
Andrzej Staśkiewicz urodził się i mieszka w Kadzidle na Kurpiach. Od 2000 roku zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz budową ludowych instrumentów muzycznych, grywa w kapeli kurpiowskiej, prowadzi warsztaty dla młodzieży, występuje na scenach, prezentując wykonane własnoręcznie instrumenty.
Ściśle związany ze środowiskiem muzyki tradycyjnej, bierze udział w różnych imprezach i warsztatach organizowanych m.in. przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata, Dom Tańca, Stowarzyszenie Trójwiejska. Co roku bywa na Targowisku Instrumentów w Warszawie oraz w Kazimierzu Dolnym.
Osobny rozdział to budowa liry korbowej, z którą wiąże się z pewnym snem i przypadkowym odkryciem wizerunku instrumentu w miejscowym kościele. Andrzej Staśkiewicz pojawił się w niewielkim środowisku lirników jako jedyny z Kurpi. Bierze udział w warsztatach lirniczych w Koźlikach na Podlasiu, był na Taborze Lirniczym w Narolu oraz w Haczowie na Podkarpackim Spotkaniu Lirników z okazji Roku Oskara Kolberga, a także na wielu innych imprezach w całym kraju (festyny, jarmarki, targi turystyczne, cepeliada i inne). Dotychczas zbudował kilka takich lir korbowych.
Jak gra na lirze korbowej Andrzej Staśkiewicz? W najbliższą niedzielę będziemy w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Tam Andrzej Staśkiewicz zagra nam kolędy…
Do wysłuchania audycji zaprasza Anna Minkiewicz-Zaremba
(amin-zar/łw)