Kogo najczęściej atakują sroki? Wyniki zaskakują
Szkolny projekt przeprowadzony przez ośmiolatkę z Australii stał się wiralowym badaniem o wielkim zasięgu. Okazuje się, że zachowanie srok jest nieprzyjazne wobec osób z mniejszą liczbą włosów na głowie.
Badania zapoczątkowała uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej, która mieszka w małej wiosce w Górach Błękitnych. Emma Glenfield zaczęła od prostego pytania o sroki i przez przypadek przeprowadziła nowatorskie badania naukowe.
Któregoś dnia, gdy obserwowała mieszkającą w pobliżu szkoły srokę, nazywaną Panem Swoopsalotem, terroryzującą uczniów, nauczycieli i rodziców, zafrapowało ją pytanie: „Dlaczego sroki atakują z góry? Kogo atakują i gdzie celują?”
Jej nauczyciel Luke Carr, pomyślał, że pytania te będą doskonałym materiałem na projekt matematyczny.
Emma rozpoczęła więc badania terenowe. Zaczęła od gimnazjum Blue Mountains leżącego na terytorium Pana Swoopsalota. Obserwowała ludzi, których zaatakował ptak i nagrywała te ataki. Analiza nagrań wykazała, że osoby atakowane przez Swoopsalota to zazwyczaj mężczyźni wysokiego wzrostu o cienkich lub przerzedzonych włosach.
Z pomocą mamy Emma przygotowała ankietę internetową i wydrukowała ulotki z kodem QR, a następnie poszła do lokalnego parku i poprosiła nieznajomych o jej wypełnienie. Zapytała także uczniów i nauczycieli w swojej szkole.
Respondentom zadała pytanie, ile mają lat, wzrostu, jaką mają fryzurę, ile ważą i czy odnieśli obrażenia w wyniku napaści ptaka. Kwestionariusz wypełniło 150 uczniów i nauczycieli, ale na tym się nie skończyło. W internetowej ankiecie wzięło udział ponad 30 tysięcy osób z całego świata.
Mając 8 lat i nie znając jeszcze Excela, Emma zaprezentowała swoje dane za pomocą klocków Lego. Wyniki potwierdziły jej hipotezę, że częściej atakowani są mężczyźni z mniejszą ilością włosów.
Jak się okazało, wszyscy kochają te ptaki.
Ludzie, którzy zostali zaatakowani i zranieni, zaatakowani bez odniesienia obrażeń czy nigdy nie byli atakowani, kochają sroki
– wskazała autorka badań.
Eksperci od zachowań ptaków zwracają uwagę, że nikt dotąd nie badał związku pomiędzy atakami srok a wyglądem napastowanych. Co więcej, profesjonalne badania ornitologiczne zwykle nie przyciągają aż tylu uczestników. Próba jest wyjątkowo duża, co nadaje wynikom wiarygodność.
Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy